55 perc nem sok az osztályteremben?! A fertőzés nem az udvaron fog bekövetkezni!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az erről szóló útmutatókat kedden tette közzé honlapján az oktatási tárca, amely szervezési módszerekkel próbálja elérni, hogy az órákon részt vevő diákok minél kevesebb társukkal, illetve tanárral érintkezzenek.
A felső tagozatos és a gimnazista diákok számára 55 perces tanórákat javasolnak, és öt perc áll majd a tanárok rendelkezésére, hogy másik osztályba menjenek. Az egyes osztályokat nem ebben az öt percben, hanem az 55 perces tanóra idején – előre meghatározott, de egymástól eltérő időpontokban – engedik majd 10-15 perces szünetre oly módon, hogy a mellékhelyiségeknél ne alakuljon ki torlódás, és a különböző osztályok diákjai lehetőleg ne találkozzanak egymással. Az alsó tagozatos (1-4 osztályos) diákok órarendjének kialakítását a tanítókra bízzák.
A minisztériumi ajánlás szerint az iskoláknak az órarend tömbösítésével csökkenthetik az egyes osztályokkal találkozó tanárok számát: ha a tanárok egymásután két órát tartanak, akkor a diákok aznap nem öt-hat, hanem legfeljebb két-három tanárral találkoznak – olvasható az útmutatóban.
Az órarend kialakítása mindenütt az iskolák hatásköre marad. A járványhelyzet függvényében minden településen helyi szinten döntenek arról, hogy megnyitnak-e az iskolák, vagy az oktatást – valamennyi, vagy csak az osztályok egy része számára – az internetre költöztetik. Arról, hogy a zöld, sárga, illetve vörös színnel jelölt forgatókönyvek közül melyiket kell az adott településen alkalmazni, a szeptember 7-i adatok alapján döntik el a megyei járványügyi hatóságok – közölte kedden az oktatási tárva által rendezett sajtóértekezletén Nelu Tătaru egészségügyi miniszter.
A közfelháborodás hatására a hatóságok letettek arról, hogy saját felelősségre adott nyilatkozatot kérjenek a szülőktől, amelyben azt kellene igazolniuk, hogy nem fedezték fel az iskolába küldött gyermekükön a koronavírus-fertőzés tüneteit. Ehelyett lázméréssel próbálják majd kiszűrni az esetleges fertőzöttek belépését az iskolai közösségbe – mondta a miniszter.
Ha fertőzés jelenik meg egy osztályban, ott 14 napra felfüggesztik az oktatást, ha pedig három különböző osztályban is megjelenik a koronavírus-fertőzés, akkor az egész is iskolát bezárják, és online folytatódik az oktatás.
Az iskolákban az ültetésnél legalább egyméteres távolságot kell biztosítani, a tanároknak és diákoknak egyaránt kötelező lesz a védőmaszk viselése. Az óvodásoknak azonban nem kell maszkot hordaniuk.
Monica Anisie oktatási miniszter szerint a felmerülő kérdések megválaszolása számára a tárca ingyenesen hívható telefonvonalat indít a szülők és diákok számára. A miniszter szerint a közbeszerzési hatóság (ONAC) hibája, ha nem lesz meg tanévkezdésig az a 250 ezer táblagép, amelyet még májusban megígért a kormány a rászoruló diákok számára. A késlekedés miatt a miniszter az ONAC elnökének leváltását kérte Ludovic Orban kormányfőtől.
A szakközépiskolákban és szakiskolákban a műhely- és laborgyakorlatokon nem az egész osztály, hanem csak ennek egy része, egy csoport vehet részt – írja az iskolakezdési kisokosban.
A csoportok létszámát úgy kell meghatározni, hogy a gyerekek be tudják tartani az egy méteres távolságot egymástól.
Ha a biztonságos távolságot azt követően sem lehet betartani, hogy az osztályokat csoportokra osztották, akkor ‘be kell azonosítani azokat a megoldásokat’, amelyek révén online is meg lehet tartani a foglalkozások egy részét. Egyensúlyt kell keresni az online oktatás, és a tanulók személyes jelenléte mellett megtartott órák között – írja a dokumentum.
A gyerekek azon gyakorlati képzését, amelyekre különböző vállalatoknál kerül sor, kizárólag személyes jelenléttel kell megszervezni, csoportokra osztva, betartva a vonatkozó biztonsági előírásokat – írja még a kisokos.
A vokacionális líceumok (művészeti, pedagógiai, teológiai, sport és testnevelés) bentlakásaiban legfentebb két tanuló alhat egy szobában – írja a kisokosban.
A különböző próbákat, gyakorlatokat úgy kell megszervezni, hogy betartsák a vonatkozó védelmi előírásokat. A pedagógiai líceumok gyakorlatainak egy részét az osztályokban, más részét akár a szabadban is meg lehet tartani – írja az útmutató.
A szülők nem léphetnek be az óvodaépületbe, a gyerekeket reggel a kapuban fogadja egy alkalmazott, és délben ugyanonnan vehetik el a szülők – írja a kisokosban.
A rendelkezés szerint „rendkívüli helyzeteket” leszámítva, idegen személy nem léphet be az óvodába.
Az útmutató leszögezi: a kockázati csoportokhoz tartozó gyerekek (krónikus betegek, cukorbetegek, immunhiányos gyerekek) kizárólag a kezelőorvosuk engedélyével és a szülők írásos beleegyezésével látogathatják az óvodát.
A kisokos ajánlatként fogalmazza meg, hogy több be- és kijáratot használjanak, hogy a különböző csoportok eltérő időpontban kezdjék a foglalkozást, és hogy a gyerekek csak egy jól kijelölt útvonalon közlekedjenek az épületben.
Ugyanakkor az intézményeknek „tartalékosokról” kell gondoskodniuk (nyugdíjas személyzet, diákok, stb.), akik behívhatók, ha esetleg egy óvónő megfertőződik.
A lázas gyerekeket nem fogadják az óvodákban.
(MTI/Agerpres)
55 perc nem sok az osztályteremben?! A fertőzés nem az udvaron fog bekövetkezni!
Az 55 perc tartalmazza a 10-15 perc szünetet is.
Nagy hulyeseg az egesz
Szerintem el vannak teljesen tévedve. Ezt a sok szabályozást vajon melyik gyerekkel tudják betartatni? Ki kellene mozdulni az iróasztal mellől és körbenézni, a gyerekek egész nyáron kisebb-nagyobb csoportokba játszottak, bicikliztek, stb., akkor most veszélyes lesz normálisan iskolába járni? Az nem kapta el eddig is a virust aki nem talákozott vele. A gyerekeket nem olyan könnyű kordába tartani. Mi a biztositék arra, hogy a gyerek iskola után, amikor magára marad, majd betartja a korlátozásokat, szabályozásokat, mikor a felnőttek nagy része sem hajlandó erre?
Es mikor vege, ennek az iskolai bohockodasnak, akkor a gyerekek az orak utan, egyutt bringaznak, partiznak, szorakoznak, valaki mar ertesse meg minek ezek a brutalis intezkedesek. Mar miert nem kapnak a gyerekek nyomkovetot, es ha ket gyerek „veszejes” kozelsegbe kerult azonnal bebortonoznek, es termeszetesen a szulot, buntessek
meg.