Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A képviselőházban a Szociáldemokrata Párt (PSD) által jelölt Bogdan Licu, a legfőbb ügyész helyettese kapott alkotmánybírói megbízatást.
Az ellenzéki, rendszerkritikus Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a korábbi szociáldemokrata kormány igazságügyi átszervezéseit nyíltan kritizáló, a bírói testületből decemberben kizárt Cristi Dăniletet, a legfelsőbb bírói tanács volt tagját, a nacionalista szólamokat hangoztató Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) pedig Ioan Sabău-Pop marosvásárhelyi ügyvédet, volt bírót, az 1990-ben létrehozott Vatra Românească román nacionalista szervezet egyik alapítóját javasolta alkotmánybírónak. Licura 208, Dăniletre 59, Sabău-Popra 34 képviselő szavazott.
A szenátusban a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) által javasolt Iuliana Scânteit, a felsőház jogi bizottságának elnökét választották meg alkotmánybírónak. A felsőházban az USR a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) volt kolozsvári szenátorát, a szövetségből 2018-ban kilépett Eckstein-Kovács Pétert, az AUR pedig Radu Ghidău aradi ügyvédet, volt parlamenti képviselőt javasolta alkotmánybírónak. Scântei 76, Eckstein-Kovács 22, Ghidau 12 támogató szavazatot kapott.
Az alkotmánybíróság tagjainak mandátuma kilenc évre szól. A testületbe háromévente nevezhet ki egy-egy tagot a képviselőház, a szenátus és az államfő.
A júniusban távozó alkotmánybírák egyike Valer Dorneanu, az alkotmánybíróság elnöke. A volt szociáldemokrata házelnök 2013-ban a képviselőháztól kapott alkotmánybírói kinevezést, és 2016 óta vezeti a taláros testületet. Távozik továbbá a szenátus által kilenc éve kinevezett Mona Pivniceru és az akkori államfő, Traian Băsescu által jelölt Daniel Morar is. Az elnöki hivatal még nem jelentette be, kit nevez ki Klaus Iohannis államfő alkotmánybírónak Morar helyére.
Miután az alkotmánybíróság kiegészül, a testület új elnököt választ a korábban kinevezett alkotmánybírák közül.
Az alkotmánybíróság a parlament, a kormány és a helyhatóságok által hozott jogszabályok felett gyakorol alkotmányossági kontrollt, az állami intézmények közötti alkotmányos vitákat hivatott eldönteni. Mivel határozatai megfellebbezhetetlenek, a román pártok gyakran viszik egymással folytatott politikai vitáikat az alkotmánybíróság elé, amely ily módon számos politikai konfliktus végkimenetelét határozta meg.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) megtámadja az alkotmánybíróságon a Bogdan Licu jelenlegi legfőbbügyész-helyettes alkotmánybírói kinevezéséről szóló határozatot, amint az megjelenik a Hivatalos Közlönyben – jelentette ki kedden Stelian Ion.
„Ma a képviselőház az alkotmányos értékek közé emelte a szélhámosságot és a szellemi tulajdon ellopását” – nyilatkozta az USR-képviselő, miután az alsóház Bogdan Licut választotta alkotmánybírónak Valer Dorneanu helyére, akinek júniusban lejár a mandátuma.
Stelian Ion hangsúlyozta, bár az USR kiválóan képzett, számos tudományos munkát publikáló, az igazságügyben jelentős tapasztalattal rendelkező jelöltet nevesített az alkotmánybírói tisztségre Cristian Danileţ személyében, a képviselőház olyan személyt választott be a testületbe, aki amellett, hogy nagyon gyenge jegyeket szerzett az érettségin, „obskúrus hátterű egyetemen” szerzett jogi diplomát, és a záróvizsgán is gyenge eredményeket ért el.
„A képviselőház és a parlament ezzel azt az üzenetet közvetíti, hogy gyenge vagy megkérdőjelezhető képzettséggel is (…) minden esélyed megvan rá, hogy – kellő politikai támogatással – megválasszanak alkotmánybírónak” – fogalmazott. Hozzátette, Bogdan Licu doktori disszertációjában éppen Cristian Danileţ dolgozatából másolt le részleteket.
Az USR meg fogja támadni Licu kinevezését az alkotmánybíróságon, többek között hiányos jelentkezési iratcsomója, illetve a jogi bizottságbeli meghallgatások és a szavazás módja miatt – tette hozzá Stelian Ion.
(Agerpres)