Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Államelnöki Hivatal közleménye szerint a módosítások célja a bűnözők védelme volt. Klaus Johannis azt kéri a Szociáldemokrata Párt (PSD) – Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) koalíciótól, hogy hagyjon fel a „büntetőtörvénykönyvek állítólagos reformjával”, és teljes egészében utasítsa el a módosító indítványokat.
Az államfő hangsúlyozza, hogy a törvények hozzáigazítása a jogállam és az alkotmánybíróság ítélkezési gyakorlatához jóhiszeműen, átlátható módon és a tervezett beavatkozások hatásának alapos értékelését követően kell hogy történjen.
Johannis elnök figyelmezteti a parlament PSD-ALDE többségét, hogy a polgároknak a május 26-ai népszavazáson kifejezett akaratának betartása kötelező, és hogy a lehető leghamarabb át kell ültetni a gyakorlatba a Románia európai elköteleződésének megerősítéséről szóló politikai megállapodást.
„Ezt a megállapodást éppen azért kezdeményeztük, hogy megerősítsük a román állampolgároknak a népszavazáson kifejtett szuverén akaratát a jogállamiság és az igazságszolgáltatás függetlenségének támogatása érdekében. Még ha a PSD és az ALDE nem is hajlandó aláírni a dokumentumot, ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni, és az egész politikai osztály felelőssége, hogy annak rendelkezéseit gyakorlatba ültessék” – szögezte le az államfő.
Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke úgy fogalmazott hétfőn, hogy az alkotmánybíróság döntése „keserű győzelem” és kijelentette: a parlamentnek teljes egészében el kell utasítania a módosításokat tartalmazó törvényt, ahogyan azt a Velencei Bizottság is javasolta.
Stelian Ion, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője szerint az alkotmánybíróság hétfői döntése a jogállamiságot erősíti és úgy vélte, hogy ezzel elbuktak a büntetőtörvénykönyveket módosító törvények. Azt mondta: a caracali tragédia hozzájárult ahhoz, hogy az alkotmánybíróság „a valóságra ébredjen”.
Tudomásul vették az alkotmánybíróság döntését és ennek nyomán elölről kezdik a büntetőtörvénykönyvek módosításáról szóló vitát a parlamentben úgy, hogy egyeztetnek az illetékes intézményekkel – jelentette ki hétfőn Marcel Ciolacu, az alsóház elnöke, a Szociáldemokrata Párt (PSD) végrehajtó bizottságának ülése előtt.
Újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: természetesen az alkotmánybíróság összes döntését figyelembe veszik, amiként az „korábban is mindenkor történt”.
Az alsóházi elnök szerint a módosítások kidolgozásába bevonják a legfőbb ügyészség és az igazságügyi minisztérium képviselőit, valamint a bírák és ügyészek szakmai szervezeteit.
A PSD székháza előtt három embert tüntet, akik egy bannert tartanak a magasba, amelyen azt írja „Ti öltétek meg!”.
Az igazságügyi törvényekkel foglalkozó parlamenti különbizottság (ismertebb nevén Iordache-bizottság) felszámolását fogja kezdeményezni Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke.
„Javasolni fogom kollégáimnak a Iordache-bizottság felszámolását, vagyis azét a bizottságét, amely az igazságügyi törvények, a Btk. és a Betk. módosításával foglalkozott. (…) Úgy tűnik, a különbizottság nem működött az elvárásoknak megfelelően, sőt, ellenkezőleg: ártott az általam is képviselt párt, valamint a román parlament megítélésének” – mondta Ciolacu.
Az alsóház elnöke szerint újfajta megközelítésre van szükség az említett törvénykönyvekkel kapcsolatban, amelyeket először is összhangba kell hozni az alkotmánybírósági döntésekkel, majd megvizsgálni, hogy szükség van-e ezen kívül más módosításokra is.
(Agerpres)