Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a Gândul hírportálnak adott, élőben közvetített interjúban kedden fejtette ki álláspontját a kormányválságról. Beszámolt róla: Florin Cîțu miniszterelnök-jelölt a PNL vezetőivel együtt hétfőn az RMDSZ-szel is tárgyalt, de a megbeszélésen nem derült ki, hogy az új kabinet beiktatásához vagy megbuktatásához akarnak-e az RMDSZ segítségével többséget kialakítani a parlamentben.
Kelemen Hunor úgy vélekedett: a PNL és a párt éléről elnökké választott Klaus Johannis államfő továbbra sem tett le az előrehozott választásokról, amelyhez csak akkor lehet eljutni, ha hatvan napon belül két egymást követő kormányalakítási próbálkozást is leszavaz a parlament. Az RMDSZ elnöke ennek tulajdonítja, hogy a PNL a parlament által megbuktatott Orban-kabinettel megegyező kormánynévsort terjesztett pénteken a parlament elé, és a Cîțu-kormány összetételéről nem egyeztetett a többi párttal, csak azt várja tőlük: ne hiányozzanak majd a bizalmi szavazásról, hogy ne váljon határozatképtelenné a parlament.
Kelemen Hunor elmondta: a házbizottság valószínűleg jövő hétfőn tűzi ki a Cîțu-kabinetről szóló bizalmi szavazás napját. A magyar szövetég azt szeretné, hogy a voksolásra a 26-os számú sürgősségi rendelet március 12-ére várható alkotmányossági normakontrollja után kerüljön sor. Az RMDSZ elnöke arra számít, hogy a taláros testület alkotmányellenesnek nyilvánítja a kifogásolt rendeletet, de egy ilyen határozat szerinte nem akadályozná, hanem – éppen ellenkezőleg – lehetővé tenné a választások előre hozását, a szükséges szervezési teendőkről ugyanis a parlament is dönthet, anélkül, hogy alkotmánysértő módon megváltoztatná a választási rendszert.
Kelemen Hunor kifejezte reményét, hogy az idei választásokon stabil jobbközép kormánytöbbség alakul, és a következő két parlamenti ciklus nyolc esztendeje a hosszú távú tervezés és építkezés időszaka lesz Romániában. Az utóbbi években Romániában szinte állandóan kormányválság volt: az elmúlt nyolc évben tíz kormánya volt az országnak – jegyezte meg a szövetség elnöke.
Ha anélkül próbálkoznak a Cîțu-kormányról szóló bizalmi szavazással, hogy az alkotmánybíróság meghozná döntését a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ által kifogásolt 26-os sürgősségi kormányrendelet ügyében, akkor a parlament vagy határozatképtelen lesz, vagy a PNL akarata ellenére beiktatja a Florin Cîțu vezette kormányt – jósolta Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke arra utalt, hogy a magyar szövetség és PSD törvényhozói nélkül a parlament nem határozatképes.
Az RMDSZ két hete úgy döntött: a magyar szövetség törvényhozói nem mennek be az ülésterembe, hogy megszavazzák egy új kormány beiktatását vagy elutasítását, amíg az alkotmánybíróság nem foglal állást az előrehozott választások ügyében kiadott 26-os sürgősségi kormányrendeletről.
Az RMDSZ és a PSD is egyebek mellett azt kifogásolta, hogy – a választások előre hozásával kapcsolatos szervezési tennivalók pontosítása mellett – a kormány a 26-os sürgősségi rendelettel a választási jogosultságot is kiterjesztette oly módon, hogy a szavazók akár egy másik megye parlamenti képviseletébe is beleszólhatnak, ha a szavazás napján nem saját választókerületükben tartózkodnak. Az RMDSZ szerint ez a választási rendszer burkolt módosítása, amit a szövetség alkotmányellenesnek tart.
(MTI)