Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kelemen: fontos, hogy erős közösségként lássa a román állam a romániai magyarságot

Kelemen: fontos, hogy erős közösségként lássa a román állam a romániai magyarságot Románia

Ha erős, életképes közösségnek látja a román állam a romániai magyarokat, másképp viszonyul hozzájuk, ezért fontos, hogy minél többen vegyenek részt a romániai népszámláláson és vallják magukat magyarnak – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke az M1 aktuális csatornán hétfőn.

Hirdetés
Hirdetés

A politikus közölte: mindenkit arra biztatnak, hogy éljen a népszámlálási kérdőív online kitöltésének lehetőségével, erre május 16-áig van lehetőség.

Azt mondta, tíz évvel ezelőtt 1 millió 260 ezren vallották magukat magyarnak, ez „irányadó szám”, most ki fog derülni, hányan vannak, ami meghatározza a következő tíz év etnikumhoz köthető közpolitikai kérdéseit, a nyelvhasználatot, az anyanyelvi oktatást vagy az állami támogatás mértékét.

A legfontosabb szempont, hogy „erős közösségként lásson bennünket a román állam és erős közösségként lássuk mi magunkat” – jegyezte meg.

Vannak az önkormányzatok mellett szakemberek, akik segítenek a hozzájuk fordulóknak kitölteni a kérdőívet, de az egyházak és az RMDSZ is segít – mondta a politikus. Felhívta a figyelmet arra: fontos, hogy minden kérdésre válaszoljanak, mert a kérdőív utolsó részében vannak az etnikai, vallási identitásra vonatkozó kérdések.

Az RMDSZ elnöke azt kérte, mindenki vallja magát magyarnak, és jelezte, a kérdőíven „alkategóriaként” lehetőség van annak megvallására is, hogy valaki székely, partiumi, kalotaszegi, vagy például széki.

Amikor a román államhoz való viszonyukat határozzák meg, magyar közösségként kell megmutatni magukat – tette hozzá.

Kelemen Hunor szerint ugyan minden településre figyelnek, hogy minél többen töltsék ki a kérdőívet, de most a városban élőkre kell koncentrálniuk. A kisebb településeken várhatóan elérik, hogy az ott élő magyarok 45-50 százalék online töltse ki a kérdőívet, és ezeken a kisebb településeken a kérdezőbiztosok majd a személyes megkeresés időszakában könnyebben elérik az embereket.

De – jegyezte meg – a nagyvárosokban előfordulhat, hogy a kérdezőbiztos nem jut el mindenkihez, aki nem töltötte ki online a kérdőívet.

A politikus vendége volt a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának is, ahol szintén arról beszélt, nagyon fontos, hogy mindenki kitöltse a népszámlálási kérdőívet.     Indoklásként azt is megemlítette, hogy annak az adatait, aki nem tölti ki az ívet online, és nem érik el a kérdezőbiztosok sem, majd „beemelik” más adatbázisokból, de azok nem tartalmazzák az etnikumra vonatkozó adatot.

Elmondta: tíz éve, az utolsó népszámláláskor a romániai lakosság 91-92 százalékát számolták meg, a többi lakos adatait „beemelték”, etnikai identitás nélkül, és akkor így jött ki az 1 millió 260 ezer magyar. Jelezte: jelenleg 30-35 százalékos a részvétel, ezt az online kitöltés végére szeretnék 45 százalékra emelni.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. május 3., 5:33
    ÉRTÉKELÉS: 1

    A népszámlálási dologgal azért lene pár kérdésem,például miért van ennyi hulye kérdés?mikor épült a ház?vagy hány negyzetmeter?kinek mi köze hozzá,hogy kint szarok-e az udvaron vagy bent?

    • User
      Dátum: 2022. május 3., 14:36
      ÉRTÉKELÉS: 2

      ezt hívják statisztikának. Igen kell tudni, hogy hány ember végzi kint a dolgát az országban s hány bent.. mert az is egy jóléti mutató.

    • User
      Dátum: 2022. május 3., 15:08
      ÉRTÉKELÉS: 0

      A népszámlálás egyben statisztikai felmérés a romániai lakosság életkörülményeiről. Egyébként minden EU országban 10 évente ugyanez van.
      Itt is volt régebb is, csak akkor még a net nem volt ennyire elterjedve és az emberek nem gondolták hirtelen mindenkinél okosabbnak magukat. Vagy gondolták, csak nem tudták világgá kürtölni.

  • User
    Dátum: 2022. május 3., 20:48
    ÉRTÉKELÉS: 5

    A valasztasok elott mindig elobukan a „magyar” kartya. Az RMDSZ mindig azt hajtsa, hogy milyen fontos az osszefogas, soha nem volt magasabb tetje a valasztasoknak, most ebben a helyzetben a nepszamlalasnak, hogy kivisz minket a „sotetsegbol”, de en szemelyesen nem erzem. Az en sajat eletszinvonalam lassan de biztosan csokken, nem latom, erzem azt a sok „joletet” amit igernek, talan nem vagyok eleg kozel a „tuzhoz”. A mai fiatalok jo resze mar nem eri be a 3x eve igergetett joletel, majdnem minden teren az atlag alatt teljesitunk. Talan itt lenne politikat valtoztatni, mert a jovo nem valami fenyes, kevesebb ures igeret es tobb eredmeny.