Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Bákóban és helyben, Gyimesbükkön megvívott szócsaták eredményre vezettek: sikerült megtalálni a megfelelő kivitelezőt, így a pünkösdi ünnepkört követően nekifoghatnak a gyimesbükki Rákóczi-vár régóta dédelgetett felújításának – írja Kovács Hont Imre a Hargita Népében.
A gyimesbükki Deáky Andrásnak hét évbe került, míg jobb belátásra bírta a falubeli és a megyeközponti gáncsoskodókat. Az ezeréves határ az utóbbi tíz évben zarándokhellyé vált, és az ezt elősegítő többéves építő munka megkoronázása lenne a Rákóczi-vár felújítása – vallja a nyugalmazott iskolaigazgató, turisztikai vállalkozó.
– Amikor már majdnem lemondtam az álomról, tavaly megkaptuk az építkezési engedélyt. A közbeszerzési eljárás viszont elhúzódott idén tavaszig, és ha nekifogtunk volna az építkezésnek, akkor a pünkösdkor idelátogató turisták elől le kellett volna zárnunk a Rákóczi-várat. Ezért úgy döntöttünk, hogy az ünnep után fogunk neki – nyilatkozta Deáky András.
A munkálat megrendelője egyébként a Gyimesbükki Polgármesteri Hivatal – mert az egykori őrtorony romjai az önkormányzat tulajdonát képezik –, a kivitelező pedig a falubeli Pál Péter, akivel a tojásíró verseny és kiállítás alkalmával találkozhattunk.
– A tervező olyan alacsony árat becsült, amelyért senki nem akarta vállalni a munkát. Pál Péter helyi vállalkozóként így is elvállalta, pedig számára szinte semmi bevételt nem jelent mindez. Görbe Vilmos polgármester és az önkormányzat is mellénk állt. A polgármesteri hivatal segítsége, valamint a Gyimesbükkért Egyesület gyűjtése teszi lehetővé, hogy most már kijelenthető: megvalósul az őrtorony felújítása – mondta Deáky András.
A romokból való újjáépítés egymillió lejből valósulhat meg, az értékre 20 százalék még rátevődhet az építkezési anyagok árának emelkedése miatt. Jövő héten elkészülnek a téglajegyek is, de aki nem vásárol téglajegyet, annak is szívesen fogadják az adományait a következő OTP bankos számlaszámokon:
RO37 OTPV 2600 0053 1232 RO01 (lej),
RO41 OTPV 2600 0053 1232 HU01 (forint),
RO91 OTPV 2600 0053 1232 EU01 (euró) és
RO51 OTPV 2600 0053 1232 US01 (amerikai dollár).
A SWIFTkód: OTPV ROBU.
Egyes vélemények szerint Bethlen Gábor építtette 1626 körül az egykori országhatárra. Fő szerepe a völgyben futó kereskedelmi út ellenőrzése, az áruforgalom vámolása volt, időnként Moldva felől betörő fosztogató tatároktól védte az országot. A 18. század elején II. Rákóczi Ferenc megerősíttette, ekkor kapta mai nevét. 1773 júniusában II. József is meglátogatta a várat. A 19. század közepéig volt használatban, amíg meg nem épültek a határkapuk, vámhivatali épületek és a határőr laktanyák. Amikor a 19. század végén megépítették a Csíkszereda–Gyimesbükk-vasútvonalat, a várhegy alatt 15 méternyi bevágást kellett végezni a vonal elvezetéséhez, amelynek során a régi feljárót elbontották, és új, meredekebb, 95 fokból álló lépcsősort építettek. A vasútvonal a magyar oldalon 1897. október 18-án nyílt meg. A román fél 2 év késéssel, 1899. április 5-én készült el a vasútépítéssel, ekkor indult meg a határforgalom.