Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A román, osztrák és szlovén hatóságok együttműködése nyomán bűnszövetkezetbe tömörült, határrendészeket megvesztegető embercsempészeket vettek őrizetbe Romániában. Ezt tegnap erősítette meg a romániai szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT).
A bűnszövetkezet leleplezését előzőleg az európai uniós tagországok közti ügyészségi együttműködést koordináló szervezet (Eurojust) jelentette be, hozzátéve, hogy az általa és a rendőrségi együttműködést irányító Europol által összehangolt nemzetközi akcióban Ausztria területén öt házkutatást végeztek, és előzetes letartóztatásba helyeztek egy pakisztáni gyanúsítottat. A DIICOT közlése szerint Romániában hétfőn 18 – Máramaros, Bihar, Arad és Temes megyei – helyszínen végeztek házkutatást, és kilenc embercsempészéssel, illetve bűnszövetkezet létrehozásával és működtetésével gyanúsított román állampolgárt vettek őrizetbe, a bűnsegédlettel gyanúsított tizediket pedig hatósági felügyelet alá helyezték.
A vádhatóság szerint alapos a gyanú, hogy az Ahmed Kan Szaíd pakisztáni és Timis Istrate román állampolgár által megszervezett, legalább 15 tagú bűnszövetkezet tavaly februártól nyár elejéig számos esetben juttatott át – vagy kísérelt meg átjuttatni – Bulgáriából, Szerbiából vagy Ciprusról érkező illegális bevándorlókat a román–magyar határon azzal a céllal, hogy Ausztrián keresztül Németországba, Olaszországba vagy Szlovéniába juttassák őket.
A DIICOT hat – tavaly márciustól május végéig Ausztriában, Magyarországon, illetve Romániában feltartóztatott – csoportot említ meg, amelyeknek az útját a most lebuktatott embercsempész-banda szervezte. A legnagyobb „szállítmányt” tavaly április 21-én a nagylaki román–magyar autópálya határátkelőn leplezték le a hatóságok. Akkor egy Magyarországra tartó román rendszámú teherautó rakterében 111, Romániában már regisztrált menedékkérő próbált illegálisan átjutni a határon. A rakomány nélküli teherautót egy negyvenéves román állampolgár vezette, aki kihallgatása során azt állította, fogalma sincs arról, miként kerültek a migránsok a járműre, de útja során több kamionparkolóban is megállt.
A gyanú szerint az embercsempészek több, a nagylaki átkelőnél dolgozó határrendészt is megvesztegettek, hogy szemet hunyjanak, amikor illegális migránsokat juttattak át a határon. A migránsok fejenként 1500 és 7000 euró közötti összeget fizettek a Törökországon, Bulgárián, Szerbián, Horvátországon, Magyarországon keresztül Ausztriába és Németországba, esetenként Olaszországba és Franciaországba jutásért.
Az európai hatóságok látókörében kétszer annyi, legalább 65 ezer embercsempész van jelenleg, mint három évvel ezelőtt, a migrációs válság kirobbanásának idején. Az illegális bevándorlásnak 2016-ban az olasz, majd 2017-ben a görög partokon tapasztalt jelentős csökkenése ellenére az embercsempészet továbbra is virágzó iparág, bevétele euró milliárdokban fejezhető ki. A legtöbb embercsempész – mintegy 63 százalékuk – európai, többnyire a Balkán országaiból származik, 14 százalékuk a Közel-Keletről, 13 százalékuk Afrikából, 1-1 százalékuk Ázsiából és az Egyesült Államokból. <<