Szeretnék bár egy hétig részes lenni!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A PNL elnöke a parlamentben a sajtónak elmondta, szerdán a kormányprogram gazdasági és szociális fejezetéről egyeztetnek a felek, majd a többi fejezet következik.
Cîțu elmondta, a tárgyalások első fordulóján felmerült, hogy legtöbb húszra emeljék a minisztériumok számát
Hozzátette: egyelőre nem tárgyaltak a kormányfőjelölt vagy a miniszterjelöltek személyéről, csak a kormányprogramról és a következő napok ütemtervéről.
„Megpróbálunk mielőbb stabil kormányt alakítani. (…) Szóba került a minisztériumok számának növelése, maximum húszra”‘ – mondta a PNL elnöke.
Kijelentette, hogy ő maga javasolta a PNL országos politikai bürójának hétfői ülésén a kormányalakítási tárgyalások megkezdését a PSD-vel
„Tegnap este a PNL eldöntötte, hogy tárgyalásokba kezd a PSD-vel. (…) Florin Cîţu volt az, aki a PSD-vel való tárgyalások megkezdését indítványozta” – szögezte le a parlament épületében nyilatkozó pártelnök.
Cîțu azt is közölte, hogy lezártnak tekinti a tárgyalásokat a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR). A PNL elnöke ezt azzal indokolta, hogy Dacian Cioloş, az USR vezetője reggel kijelentette: pártja soha nem fog megszavazni „egy PSD által foglyul ejtett kormányt”.
Arra a kérdésre, hogy lezárultak-e az USR-vel folytatott tárgyalások, Florin Cîţu azt felelte: „Azok után, amit Cioloş úr mondott, azt hiszem, igen.”
A PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselői kedden délután kezdték meg a kormányalakítási tárgyalásokat.
A kormányprogramnak az életszínvonal növelését célzó rövid és középtávú intézkedéseket is kellene tartalmaznia – jelentette ki a PNL, a PSD és az RMDSZ keddi kormányalakítási tárgyalásai után Marcel Ciolacu.
A PSD elnöke megerősítette, hogy a felek szerdán kezdik el fejezetenként kidolgozni a kormányprogramot. Elmondta: pártja fontosnak tartja, hogy a program rövid és középtávú életszínvonal-növelő intézkedéseket is tartalmazzon. A márciusig szóló rövid távú intézkedések segítenének a lakosságnak átvészelni a járványt és az energiadrágulásokat – magyarázta Ciolacu.
Az igazságügyi törvényekkel és az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásával kapcsolatban a pártelnök azt mondta: a kormányprogram igazságügyi fejezetéről szerdán tárgyalnak majd a koalíciós pártok, és hosszas vitára számít. Hangsúlyozta, hogy a kérdést szakértőkre kellene bízni.
„Láttuk, hogyan működött az igazságszolgáltatás a SIIJ nélkül, és látjuk, hogyan működik a SIIJ-vel. Az lenne a jó, ha megtalálnánk a megoldást az intézmény hatékonyságának növelésére” – jelentette ki Ciolacu.
Ciolacu elmondta, a PSD kifogásolja, hogy Románia a kevés európai országok egyike, amelyik egységes adókulcsot alkalmaz. A politikust arról kérdezték: egyetért-e a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a progresszív adó bevezetéséről szóló szociáldemokrata javaslattal.
A PSD elnöke elmondta, Európában már csak négy országban alkalmaznak egységes adókulcsot, ezek egyike Románia, a „fejlettebb gazdaságú és civilizáltabb” államok már progresszív adózást alkalmaznak. Közölte, a PSD álláspontja szerint a progresszív adózás bevezetését jövőre meg kellene vitatniuk a körvonalazódó kormánykoalíció tagjainak a 2023-as költségvetés tárgyalásakor.
A pártelnök hozzátette, hogy a szociáldemokraták a vagyonadó bevezetését is szorgalmazzák. Ezt azzal indokolta, hogy óriási a szakadék a gazdagok és szegények között Romániában. „Nézzük meg az európai gyakorlatot, és bízzuk a szakemberekre ezeket a javaslatokat. Azt hiszem, hogy egy év elegendő lesz a megvitatásukhoz” – jelentette ki Ciolacu.
Kelemen Hunor szövetségi elnök reményei szerint november 18-án a parlament megszavazza a kormány beiktatását. A politikus elmondta, a találkozón körvonalazódott a kormány megalakításának menetrendje, amely szerint november 17-én véleményezik a szakbizottságok a miniszterjelölteket, és 18-án szavaz a parlament a kabinet beiktatásáról.
Az RMDSZ elnökének tájékoztatása szerint megalakultak a kormányprogram fejezeteit, illetve a koalíciós megállapodást kidolgozó tárgyalóküldöttségek is. A kormányprogramról szóló egyeztetések szerdán kezdődnek.
Kelemen Hunor közölte, abban nem állapodtak meg a felek, hogy melyik párt jelöltje lesz a miniszterelnök, erről a kormányprogram és a koalíciós megállapodás kidolgozása után tárgyalnak majd. Egyeztettek viszont már a minisztériumokról, amelynek elosztásakor a szövetségi elnök reményei szerint nem csak a parlamenti aritmetika, hanem politikai kritériumok is érvényesülni fognak.
Kelemen elmondta, a körvonalazódó koalíciónak szándékában áll egy tartalmas, az állam reformját célzó alkotmánymódosításra is kitérő kormányprogramot kidolgozni. „Egy ilyen széles parlamenti többségnek nagyon ambiciózus célokat kell kitűznie, amelyek túlmutatnak a járványhoz, az inflációhoz és az energiaárakhoz kapcsolódó, jelenleg prioritást élvező problémákon” – fogalmazott.
Az RMDSZ elnöke szerint a PNL és az PSD is támogatja az alkotmány módosítását. Emlékeztetett arra, hogy az RMDSZ parlamenti köztársaság híve.
A politikus úgy véli, hogy egy nagykoalíció megalakításával lehetővé válik az alkotmányreform. Elsőként azonban azt kellene tisztázniuk a kormánypártoknak, hogy milyen módosításokra lenne szükség. Szerinte Románia jelenlegi államformája még csak nem is félelnöki köztársaság, az államfőn múlik, hogy inkább az elnöki vagy inkább a parlamenti köztársaság szellemében tevékenykedik. „Tehát előbb ezt a kérdést kellene tisztáznunk. Szerintünk sokkal egészségesebb lenne a parlamentáris köztársaság” – mondta az RMDSZ elnöke. Megjegyezte: ha az államfőt a parlament választaná meg, akkor nagyobb lenne a részvétel a parlamenti választásokon.
A szövetségi elnök elmondta azt is, az RMDSZ kitart a 2005-ben bevezetett egységes adókulcs mellett.
Emlékeztetett arra is, hogy néhány napja az RMDSZ első számú opciója még a Mentsétek meg Romániával (USR) kötött korábbi koalíció újraélesztése volt. „Amikor egyedül maradtunk ezzel az elképzeléssel, többet már nem erőltettük” – jelentette ki.
PNL, a PSD és az RMDSZ kormányalakítási tárgyalásai szerdán a kormányprogram kidolgozásával folytatódnak.
A felek 10 órától egyeztetnek a kormányprogram gazdasági-pénzügyi, 12 órától az igazságügyi, 14 órától a védelmi, belügyi és külügyi, 15 órától a fejlesztési és szállításügyi, 16 órától a mezőgazdasági és környezetvédelmi, 17 órától pedig az energiaügyi fejezetéről.
Csütörtökön a kormányprogram egészségügyi, munkaügyi és oktatási fejezetéről tárgyalnak egy bukaresti protokollvillában.
(Agerpres)
Szeretnék bár egy hétig részes lenni!
Ha igy haladunk szerre mindenkibol vagy miniszter de legalabb allamtitkar leszunk!