Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Balla Imre plébános lapunknak elmondta, több alkalommal szerveztek Medzsugorjébe zarándoklatot a korábbi években, ám ilyen tapasztalatuk eddig soha nem volt. „Ilyen esettel, hogy a kegytárgyainkat elkobozzák, soha nem találkoztunk. De ez most történt, és nem a bosnyák, hanem a horvát részen, az Európai Unióba (EU) belépve, ahol most schengeni határ van” – jegyezte meg. A korondiak magyarországi testvértelepülésük, Becsehely zarándokaival együtt mentek a kegyhelyre.
„A két autóbusz egymás után haladt, a magyar járművet a horvátok könnyedén elengedték, mi meg utánuk várakoztunk, és a határőr, felnyitva a csomagteret, abba kötött bele, hogy az ajándéktárgyakat, amelyeket ki-ki a szeretteinek vásárolt, nem lehet bevinni az EU-ba, és hogy mi azokat be akartuk csempészni. Korábban senki nem kérdezett arról, hogy van-e valamiféle elvámolni valónk, de hát ezek a kegytárgyak nem is tartoznak elvámolás alá, hiszen személyes, kis értékű tárgyak. Elvették és megbüntettek 800 euróra” – hangsúlyozta. És ez nem volt minden, a zömében idős zarándokoknak hosszasan kellett várakozniuk a határnál.
„Négy órát várakoztattak és tudni kell, hogy a zarándokcsoport tagjai között idősek is vannak, és ennyi ideig egy állomásozó buszban ülni, bizonytalanságban, nem egy kellemes élmény” – tette hozzá. Megkeresték a zágrábi román konzulátust, ám ott nem igazán segítettek. „Nemhogy a segítségünkre siettek volna, inkább kioktattak, hogy ezt nekünk időben be kellett volna jelenteni, és hogy ilyent nem lehet tenni. Két telefonhívással elintéztek, hogy ez van, el kell fogadni” – jegyezte meg.
Ezután a zágrábi magyar külképviselethez fordultak, ahol készségesen a segítségükre siettek. „Gyorsan felvették a kapcsolatot a vámhivatallal, ahogy az ottani vatikáni nagykövettel is, mindent megpróbáltak, hogy visszakaphassuk az értéktárgyainkat, de a horvátok erre nem voltak hajlandóak.”
Továbbutaztak, és kedden, a magyar konzulátussal folyamatosan tartották a kapcsolatot az ügy megoldása érdekében. „Nyilatkozatokat tettünk mindannyian, akiknek a tárgyait elvették azok darabszámát, milyenségét és értékét illetően, hangsúlyozva, kérjük vissza azokat, hiszen jogtalanul vették el. Olyan, mintha az embert kirabolnák, miközben tehetetlenül nézi, hogy nem adják vissza az általa megvásárolt dolgokat” – foglalta össze a történteket.
Hangsúlyozta, az efféle kegytárgyak átvitelét az országok közötti egyezmények biztosítják, és teljesen jogtalanul, diszkriminatív módon történ minden. „Ebben vélhetően az is benne volt, hogy román rendszámú autóbusszal utaztunk, hiszen ugyanazon zarándokcsoport egyik része a magyar rendszámú járművel elmehet, a másik meg nem… Reméljük, hogy akár a konzulátus, akár más, felsőbb fórumok elérik azt, hogy a tárgyakat visszakapjuk” – fejezte ki reményét.
Megjegyezte, az ottani állami törvény szerint az elkobzott tárgyakat jogos tulajdonosaiknak vissza kellene vásárolniuk. „Ez azonban értelmetlen dolog, mert mi már egyszer kifizettük azoknak az árát, így nincs joga a horvát államnak, hogy újra megfizettesse velünk azt, amit a bosnyákok átengedtek a határon. Soha egyetlen zarándokcsoport sem szembesült ilyen visszaéléssel” – jegyezte meg befejezésül.
Fotó: Balla Imre
Egyelőre nem megyek Horvátországba. A dél szláv háború után nem így viselkedtek. Egy többségben katolikus ország így jár el… Ne hagyják szó nélkül az illetékesek. Egyutterzek veletek. D a J Kr.