Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Én vagyok a képviselőház elnöke, kötelességem betartani az alkotmányt és az ország törvényeit” – hangoztatta Orban.
A házelnök hozzátette, a bizalmatlansági indítvánnyal kapcsolatos eljárás be nem tartása az alaptörvény és az alkotmányosság elvének megsértését jelentené, ennélfogva a nap folyamán – az eljárásnak megfelelően – továbbítani fogja a dokumentumot a kabinetnek.
Orban azt is bejelentette, hogy kedd reggel megkapta az indítványon szereplő valamennyi aláírás eredetijét.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte, ismertette az egyesített házbizottság tagjaival azt a 2010-es alkotmánybírósági döntést, amely a kormány és a parlament között kialakult alkotmányos természetű jogi konfliktussal kapcsolatos, és amely többek között kimondja, hogy egy már benyújtott bizalmatlansági indítvány felolvasásának és megvitatásának megtagadása szembemegy az alkotmány előírásaival, ezáltal ugyanis voltaképpen megvonnák a lehetőséget az ellenzéktől a kormányzati döntések ellenőrzésére.
A házelnök rámutatott, miután elküldi a dokumentumot a kormánynak, ismét összehívja az összevont házbizottságot a parlamenti menetrend kijelölése érdekében.
A bizalmatlansági indítvány egyik kezdeményezője, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke, George Simion szerint ismét a PNL és a Szociáldemokrata Párt képviselői hiányoztak a házbizottság üléséről, akárcsak az előző három alkalommal. „Mindössze kilenc tag volt jelen” – mondta.
A házszabályok szerint egy bizalmatlansági indítvány benyújtásához a képviselők és szenátorok legalább egynegyedének támogató aláírására van szükség, aztán a dokumentumot a házbizottság elé terjesztik, és az alsóház elnökének még a beterjesztés napján tájékoztatnia kell róla a kormányt.
Az indítványt a beterjesztésétől számított legtöbb 5 napon belül fel kell olvasni a két ház együttes ülésén, majd 3 napon belül sort kell keríteni a vitára. Az együttes ülés időpontjáról és helyszínéről a képviselőház elnökének kell tájékoztatnia a kormányt, legalább 24 órával a kijelölt időpont előtt.
Ionuţ Moşteanu, az USR PLUS képviselőházi frakcióvezetője és az alakulat szóvivője kedden úgy nyilatkozott: „előzmény nélküli alkotmányossági visszaélés” a demokratikus Románia történetében, hogy egy többség megtagadja egy kisebbség jogát a bizalmatlansági indítvány benyújtásához.
Moşteanu úgy vélekedett, Marcel Ciolacu PSD-elnök és Florin Cîţu cinkosságra lépett, és már negyedik alkalommal szabotálják el a szenátus és képviselőház egyesített házbizottságának ülését, noha a szabályzat értelmében elérkezett a bizalmatlansági indítvány parlamenti felolvasásának határideje. „Senki nem hitte volna, hogy azok után a sötét évek után, amikor ebben az épületben Dragnea lábbal tiporta a demokráciát, a szabályokat, a törvényeket, az alkotmányt, most még súlyosabb dolgok történjenek. Ami most történik, az súlyosabb, mint ami azokban az években – 2018-ban, 2019-ben – zajlott” – mondta az USR PLUS szóvivője.
Úgy vélekedett, Florin Cîţu miniszterelnök „foggal-körömmel kapaszkodik’ a Victoria-palotában lévő székébe, de ‘politikai szempontból perfúzión tartják, hisz napjai meg vannak számlálva”. A szabályzat értelmében ugyanis maximum 45 napon belül meg kell jelennie a parlament előtt, és legkésőbb akkor fel kell vállalnia, hogy megállapodásra lépett Marcel Ciolacu PSD-elnökkel. A jobb megoldás az lenne, ha a kormányfő még a nap folyamán esedékes egyeztetéseket követően „tenne egy lépést hátra”. Ebben az esetben már pénteken új, liberális párti miniszterelnök kerülhetne a kormány élére, ezzel pedig megszűnne a politikai válság – vélekedett Moşteanu.
(Agerpres)