Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az akkor 46 éves villanyszerelő-mester 1989. március 2-án felgyújtotta magát a brassópojánai Fenyő sípályán. Tragédiával végződő tette több volt, mint öngyilkosság, hiszen a kommunista rezsim elnyomó, megtorló gépezete ellen tiltakozott. A Liviu Corneliu Babeș mártírhalála összefüggésben lehetett az 1987. november 15-i, brassói lázadás és sztrájk elfojtását követő hatósági megfélemlítésekkel, a Ceauseșcu-ellenes megnyilvánulások főszereplőit, háttér-szerepelőit ért meghurcoltatásokkal.
A 31 évvel ezelőtti történet tényszerű és valószínűsíthető részleteit Etelka, a mártír özvegye tárta a nyilvánosságra az elmúlt évtizedekben. Elmondása szerint a férje nem szólt a tervéről, olyankor ment síelni, amikor sem ő, sem a lányuk nem volt otthon. A helyszíni szemtanúk elbeszélései alapján a férfi több órát töltött a sípályán és a közvetlen közelében, majd egyik „ereszkedés” előtt benzinnel lelocsolta magát és meggyújtotta. A ruhája úgy égett, mint a fáklya. Több másodperc is eltelt, amíg a közelben lévők elfojtották a lángokat. A férfit sürgősségre szállították, de nem sokkal később belehalt égési sérüléseibe. A Szekuritáté elrendelte a hírzárlatot, ugyanakkor a család és a baráti, ismeretségi kör borzalmas nyomásoknak volt kitéve egy ideig.
A Liviu Corneliu Babeș mártírhalálát kutató újságírók egyike úgy véli, a férfi azért szánta rá magát a mártírhalálra, mert egyik bajtársa, a szűk másfél évvel korábbi brassói lázadás résztvevője rejtélyes módon elhunyt, noha nem voltak különösebb egészségi panaszai. Erre, illetve ilyesmikre utalhat az a tábla, amelyet Babes a sípályára kivitt, s amelyen ez a felirat állt: „Stop Mörder! Brasov=Auschwitz”. Vagyis: Megálljt a gyilkosságnak! Brassó=Auschwitz”. Noha a hasonlat enyhén szólva meredek, a férfi valószínűleg a kommunistaellenes személyek elhallgattatására, meggyilkolására, kivégzésére célzott. Ilyenek százával történhettek a diktatúra idején a börtönökben és szekus fogdákban.
(bl)