Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kormánykoalíció értelmezése szerint a döntés a tisztségviselő visszahívását jelenti. Weber és a baloldali ellenzék ezt nem ismeri el, azt is alkotmányellenesnek tartja, hogy a parlament egyáltalán szavazott a tevékenységi beszámolóról.
Webernek azt vetette szemére a tavaly decemberben hatalomra került kormánykoalíció, hogy félreértelmezte hatáskörét, a hatósági visszaélések leleplezése helyett a járványügyi intézkedések hátráltatásával igyekezett médiafigyelmet szerezni.
A keddi szavazást megelőzően a parlament egyesített jogi bizottsága véleményezte a Nép Ügyvédje éves tevékenységi beszámolóit. A testület elmarasztaló jelentése szerint Weber elmulasztotta a hatáskörébe tartozó lépéseket megtenni a helyhatóságok szintjén tapasztalható „rendszerszintű korrupció” visszaszorítása érdekében, holott ezzel kapcsolatos felelősségére az Európai Bizottság több ízben is felhívta a figyelmet a román igazságszolgáltatást monitorizáló – az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus keretében (CVM) kiadott – jelentéseiben.
A szakbizottság szerint az ombudsman nem töltötte be a tőle elvárható szerepet a gyermekek jogainak védelme, illetve a családi erőszak, a szexuális visszaélések és gyermekpornográfia elleni közdelem terén sem.
Ezzel szemben Weber – anélkül, hogy bárki emberi jogainak megsértéséért emelt volna panaszt az intézménynél – a kínzás megelőzését célzó megfigyelés alá helyezte a Covid-kórházakat és a karantén-központokat arra hivatkozva, hogy az ENSZ meghatározása szerint minden olyan hely, ahol egy embert akarata ellenére elzárva tartanak, fogdának minősül – mutat rá a bizottsági jelentés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) kisebbségi kormányát vezető Ludovic Orban akkori miniszterelnök tavaly több ízben bírálta Renate Webert, amiért – a karanténintézkedések és bírságok alkotmányosságát egyébként sikeresen megkérdőjelező óvásaival – hátráltatja a járvány elleni védekezést.
Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke korábban azt valószínűsítette, hogy a parlament szeptemberben választja meg Weber utódját. Az RMDSZ Fábián Gyula egyetemi oktatót, volt kolozsvári főügyész-helyettest, a PNL Flavius Baiast, a bukaresti tudományegyetem jogi karának volt dékánját jelöli a Nép Ügyvédje hivatalának élére.
A Nép Ügyvédjének mandátuma öt évre szól. A korábban liberális európai parlamenti (EP-) képviselőként politizáló Webert 2019 júniusában választotta meg ombudsmannak a bukaresti parlament akkori balliberális többsége, miután pártja – a romániai ALDE – a 2019-es választásokon nem jutott be az EP-be.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt elnöke úgy nyilatkozott kedd este a România Tv-nek, hogy amennyiben a kormánykoalíció „erőltetni” fogja a parlamentben a Nép Ügyvédjének leváltását, pártja az Európai Bizottsághoz fordul.
Ciolacu kijelentette: ha szerdán a parlamentben „erőltetni fogja” a koalíció a Nép Ügyvédjének leváltását, a PSD egyrészt az alkotmánybíróságnál támadja meg a döntést, másrészt az Európai Bizottsághoz fordul „a jogállam frontális megtámadása” miatt.
(MTI/Agerpres)
Há elöbb-utóbb így jár a vándorpolitikus.