Az ukrajnai háború kitörése óta megnőtt a katonai repülőgépek aktivitása Románia felett, és sok romániai lakos – köztük a háromszékiek is – észlelte a felettük elrepülő gépek állandó zúgását. Egyesek számára az is aggasztó, hogy az olyan nyilvános adatbázisok, mint a Flightradar24, nem tartalmaznak semmilyen információt a felettünk elhaladó repülőgépekről. Mi történik valójában? Erről közölt összeállítást a Hotnews.ro hírportál.
Az ukrajnai konfliktus kirobbanása óta a román légierő és a NATO többi hadereje is készültségben van, és fokozta a járőrözési és megfigyelési küldetések számát, különösen az ország határai közelében lévő területeken.
Ezen túlmenően a NATO tagállamok több vadászgépet küldtek Romániába, hogy segítsenek a légi rendfenntartásban.
Több tucat vadászrepülőgép járőrözik Románia felett
Jelenleg Románia légterét a következő egységek védik:
- 2 darab F-35-ös vadászrepülőgép az Egyesült Államokból, a Borcea/Fetești légibázisra kiküldve;
- 4 darab Eurofighter Typhoon vadászrepülőgép Olaszországból;
- 6 darab Eurofighter Typhoon vadászrepülőgép Németországból;
- 8 darab F-16-os vadászrepülőgép az Egyesült Államokból.
Ezek mellett ott van még Románia 17 darab F-16-os repülőgépe és a mintegy 20 darab MiG-21 LanceR, amelyeket Románia még üzemeltet.
Mindezek a repülőgépek készenlétben vannak, és harci légi járőrszolgálatot (CAP – Combat Air Patrol) teljesítenek, gyakorlatilag mindig készen állnak a beavatkozásra – mint a konfliktus első napján, amikor a román F-16-osok elfogtak egy ukrán Szuhoj Szu-27-est, és leszállásra kényszerítették Bákóban.
Mindezen repülőgépek a CAP-missziók alatt nem kapcsolják be a jeladójukat, azaz nem lesznek láthatóak az olyan szolgáltatásokon, mint a Flightradar24.
Románia határain túli légteret figyelő kémrepülőgépek
A vadászgépeken túlmenően más katonai légi tevékenység is zajlik Románia felett ezekben a napokban – egyes gépeket lehet látni a Flightradar24-en, másokat nem.
Talán a legfontosabb légi misszió, amelyet a NATO jelenleg Románia felett, különösen az Ukrajnával határos területeken végez, a légtér különleges, radaros repülőgépekkel (AWACS – Airborne Warning And Control System) történő felügyelete.
Ezek az AWACS repülőgépek nagyméretűek, több sugárhajtóművel rendelkeznek, és folyamatosan 10-12.000 méteres magasságban repülnek, több száz kilométeres köröket leírva.
Mivel ezek a repülőgépek kritikus szerepet játszanak a légtérfelügyeletben, általában nincs bekapcsolva a jeladójuk, így nem jelennek meg az olyan szolgáltatásokban, mint a Flightradar24. Valószínűleg azok, akik repülőgép zúgását hallják, de nem találják meg azt egyetlen megfigyelőszolgáltatáson sem, valójában egy AWACS repülőgépet hallanak, amely a térségben járőrözik. Ezek a radaros repülőgépek nagyon hosszú ideig tudnak a levegőben maradni, mivel képesek a levegőben tankolni.
Légitankerek, amelyek hurokban repülnek Románia felett
Itt jön a képbe az a másik katonai repülőgéptípus, amely folyamatosan tevékenykedik Románia felett: a légitankerek.
A légitanker repülőgépek – talán a legismertebb a Boeing KC-135 Stratotanker – napok óta repkednek Románia felett, különösen Kovászna és Hargita megye, illetve Beszterce környékén figyelhetők meg a Flightradar24 segítségével.
Az elmúlt napokban egyszerre több ilyen gép is levegőben volt Románia felett. Ezek a légitankerek nagyon nagy körökben repülnek, és mind a CAP-missziókatt teljesítő vadászgépek, mind az AWACS-gépek levegőben történé tankolásáért felelnek.
(Hotnews)
Köszönet a felvilágosításért, mert valóban nagyon idegesítő volt, hogy nem tudhatjuk mi zajlik fölöttünk!