Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ligia Deca államfői tanácsos kedden úgy nyilatkozott, a minimális kompetenciákra alapozó, a PISA-teszthez hasonló érettségi vizsgát a szakiskolák végzősei is letehetnék. „Nem szeretnénk, hogy ezerféle érettségi vizsga legyen” – fogalmazott.
Egy másik javaslat értelmében azoknak a líceumoknak, amelyek iránt nagy a kereslet, lehetőségük lenne felvételi vizsgát szervezni, még az országos képességfelmérő előtt. „Ezzel kapcsolatban is még nyitott a kérdés. Nem akarunk hirtelen változásokat bevezetni a Művelt Románia projekt keretében” – magyarázta.
Hozzátette, a líceumi oktatást illetően három oktatási forma közül lehet majd választani: elméleti képzés, szakképzés, illetve a vokacionális, azaz hivatási szakirány. Mindhárom képzésnek négyéves lenne az időtartama, és évente váltani lehetne közöttük, szintén kompetenciaalapon. „Ha a líceumi évek alatt a gyerek felfedezi, hogy más szakirányra van hajlama, legyen tisztában vele, hogy milyen vizsgát kell letennie” – magyarázta. Ugyanakkor a szakképzést választóknak a tizenegyedik osztály elvégzése után lehetőségük adódna egy szakmai tanúsítvány megszerzésére.
A Művelt Románia projekt emellett lehetővé tenné, hogy azokban az esetekben, amikor a helyi hatóságok nem tudják biztosítani az iskolák működéséhez szükséges feltételeket, ennek felelőssége háruljon át a megyei tanácsra.
A terv ugyanakkor célul tűzi ki a korai iskolaelhagyási ráta legalább 10 százalékra csökkentését, a funkcionális analfabetizmus legkevesebb 50 százalékkal való mérséklését, továbbá hogy a nyolcadik osztályt végzett tanulók legalább 85 százaléka rendelkezzen alapvető digitális kompetenciákkal, illetve hogy a 30 és 34 év közötti fiatalok legkevesebb 40 százalékának legyen felsőfokú végzettsége.
Az elnöki tanácsadó hangsúlyozta, a Művelt Románia projekt egy terv, egy elképzelés, nem pedig törvény, és jövő héten a kormány várhatóan elfogad egy memorandumot a projektre vonatkozó határidőkkel. „Két éven belül meg kellene hogy történjenek az első konkrét lépések” – tette hozzá.
Klaus Iohannis államfő hétfőn és kedden egyeztetéseket folytat a politikai szféra képviselőivel és a társadalmi partnerekkel a Művelt Románia elnevezésű projektről, az ezzel kapcsolatos közvita lezárásaként.
(Agerpres)
Ha van humán és reál érettségi, lehetne egy 3. a szaklíceumi érettségi! Ők elvégre kevesebb időt töltenek az iskolapadban! 1 érettségi jegy lehetne a gyakorlati jegy, elvégre jelenleg is a szakiskolák gyakirlaton vannak! Könnyű művelt ro mániát elképzelni iskolázatlan vezérekkel!😤😤😤