Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Moszkva azt kéri, hogy a NATO ne terjeszkedjen tovább, térjen vissza 1997-es határaihoz.
Arra a kérdésre, hogy mit jelenthez ez az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez 1997 után csatlakozott Románia és Bulgária számára, az orosz külügy azt válaszolta, Moszkva azt szeretné, hogy vonjanak ki ebből a két országból minden külföldi haderőt, fegyvert és eszközt.
Oroszország követelései:
A román külügyminisztérium (MAE) helytelennek és alaptalannak tartja az orosz külügyi tárca nyilatkozatait a NATO keleti szárnyán lévő szövetséges katonai jelenlétről.
A MAE pénteken közleményt juttatott el az Agerpres hírügynökséghez, amelyben leszögezi, hogy a NATO jelenléte a szövetséges államokban a szövetséges vezetők legmagasabb szintű döntésének eredménye, azt a felelős szövetséges politikai és katonai struktúrák hajtják végre, kimondottan védekező reakcióként arra az egyre agresszívabb magatartásra, amelyet az Orosz Föderáció a Keleti Szomszédságban tanúsít, különösen 2014 óta, amikor Oroszország jogellenesen elfoglalta a Krím ukrajnai területét.
„Ez a magatartás a NATO konstruktív párbeszédre tett kísérletei ellenére jelenleg is egyre erősödik”‘ – teszi hozzá a román külügy.
A MAE rámutat, az a kérés, hogy a NATO-erők állományát, beleértve a csapatokat is, Moszkva igényeinek megfelelően csökkentsék a szövetséghez 1997 után csatlakozott államokban, már szerepel Oroszország 2021 decemberében nyilvánosságra hozott, az európai biztonságra vonatkozó javaslataiban. Ezt a kérést az Észak-atlanti Szövetség egyértelműen elfogadhatatlannak minősítette és elutasította egyrészt nyilvánosan, másrészt a NATO és Oroszország, illetve az USA-Oroszország közötti tárgyalások során, ugyanis az elrettentés és a védelmi pozíció a NATO kollektív védelmi mechanizmusának szerves része, amelyet egyetlen harmadik állam sem vétózhat meg. „A szövetségesek határozottan kijelentették, hogy folytatják a kollektív biztonság és védelem megerősítésének politikáját, többek között a szövetséges csapatoknak a keleti szövetségesek területén való jelenléte révén” – szögezi le a román külügy.
A dokumentum szerint Románia és szövetségesei továbbra is fontosnak tartják a keleti szárny megerősítését, ezért a román hatóságok üdvözölték, amikor az Egyesült Államok és Franciaország a napokban bejelentette, hogy csapatokat küld Romániába.
Ugyanakkor Románia reménykedik az Orosz Föderációval való nyílt párbeszéd folytatásában és a biztonsági helyzet rendeződésében – teszi hozzá a tárca.
(Agerpres)