Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Rafila: legalább átlagosnak tekinthetjük Románia teljesítményét a Covid-járvány megfékezésében

Rafila: legalább átlagosnak tekinthetjük Románia teljesítményét a Covid-járvány megfékezésében Románia

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter úgy véli, hogy Románia teljesítménye a Covid-járvány megfékezésében „legalább átlagosnak” tekinthető.

Hirdetés
Hirdetés

„Ha a pandémia elején kiterjedt ismeretekkel rendelkeztünk volna a betegségről, sokkal kisebbek lettek volna a veszteségek. Románia teljesítményét a Covid-járvány megfékezésében legalább átlagosnak kell tekinteni, mivel az élet többé-kevésbé normálisan zajlott a pandémia időszakában, és bár jelentős volt az áldozatok száma, nem érte el a világ más részein regisztrált adatokat” – jelentette ki Rafila a „Két év telt el az első lezárás óta. Egészségügyi kockázatok és veszélyek a Covid utáni korszakban” című online vitán, amelyet a DC News Media Group szervezett szerdán.

A miniszter köszönetet mondott mindazoknak, akik csökkentették a világjárványnak a lakosságra, valamint a gazdasági és társadalmi életre gyakorolt hatását.

A tárcavezető szerint a kétéves világjárvány következményei sokrétűek, és ezek közül néhány rendkívül szomorú és tragikus, közel 65.000 ember halt meg a koronavírus miatt. „Ha a jelenlegi tapasztalatokkal korábban rendelkeztünk volna, kevesebb áldozat lenne. Az egészségügyi rendszer közben alkalmazkodott, és most már sokkal gyorsabban tud reagálni a közösségeket fenyegető veszélyekre” – fogalmazott Rafila.

Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy 2020-ban sokan korlátozottan fértek hozzá az egészségügyi szolgáltatásokhoz, aggasztóan nőtt az elhalálozások száma, és nem a koronavírus miatt. „Az egészségügyi személyzet azonban példásan végezte feladatát” – magyarázta.

A miniszter szerint az oktatásra is rányomta a bélyegét a pandémia, az iskolák hosszú időszakokra bezártak, ami a gyerekek fejlődését súlyosan érintette. Szerencsére a 2021-2022-es tanévben már csak rövid időszakokra függesztették fel a jelenléti oktatást a tanintézményekben – tette hozzá.

Megemlítette ugyanakkor, hogy a minisztériumnak nem áll szándékukban teljesen lemondani a távkonzultáció lehetőségéről az egészségügyben, mivel Romániában nagy a szakemberhiány, és ez a fajta konzultáció bizonyos betegségek esetén jól működik és hatékony. 

Az állapotfelmérő központok a továbbiakban is működni fognak

A járvány nem ért véget, a koronavírus-fertőzöttek számára létrehozott állapotfelmérő központok a továbbiakban is működni fognak – jelentette ki az egészségügyi miniszter.

Egy online vitán Alexandru Rafila rámutatott, még mindig magasak a napi esetszámok, és indokolt az állapotfelmérő központok további működtetése, mert fontos a fertőzöttek kivizsgálása és kezelése. Elmondta, hogy a hatóságokat továbbra is foglalkoztatja a járóbeteg-szakellátás fejlesztése, az országos helyreállítási tervben 30 ilyen központ felújítása és korszerű felszerelésekkel való ellátása szerepel.

A miniszter közölte, hogy fontosnak tartja a koronavírus-fertőzésen átesett betegeknek szánt rekuperációs központok létesítését is.

Rafila tájékoztatása szerint az egészségügyi minisztériumnak szándékában áll továbbfejleszteni a telemedicinát is. A távellátás szerinte nem csak világjárvány idején hasznos, bizonyos betegségek vonatkozásában az ilyen szolgáltatásokat be kell építeni az orvosi gyakorlatba.

„Természetesen ez nem jelenti azt, hogy le kell mondani az orvos és a beteg közötti interakcióról. (…) A két lehetőséget kombinálni kell, alkalmazkodva az adott körülményekhez” – fogalmazott Rafila. 

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. március 16., 16:43
    ÉRTÉKELÉS: 1

    És ki hozta azokat a döntéseket, amiről mindenki tudta, hogy százszor többet ártanak, mint használnak? He? És kik gazdagodtak meg a milliókat nyomorba döntő,, intézkedéseken”? He? És ki mondta, hogy a diák otthon is hordjon maszkot? Hát van bőr a pofáján, az biztos!