Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Sikeres a „Sepsi-program”

Tánczos Barna vízügyi, erdészeti és környezetvédelmi miniszter azt nyilatkozta, a roncsautó-program (Program Rabla) ez ideig jól bevált, de úgy tervezik, további kedvezményekkel ösztönzik a lakosságot arra, hogy régi típusú autóikat kiiktassák a közforgalomból.

A roncsautó-program tökéletesítésében, kiegészítésében háromszéki példát követnének, abból ihletődtek: Sepsiszentgyörgy önkormányzata 3000 lejes egyszeri támogatást kínált mindazoknak, akik a többnyire utcákon, útszéleken, parkolókban rostokoló régi autóikat végképp kiiktatják a forgalomból, autóbontóba vagy ócskavas-begyűjtőhöz viszik.

Az effajta támogatás észszerűsége abban áll, hogy még mindig rengeteg régi, 15 évnél is idősebb személyautó, illetve gépjármű szerepel a nyilvántartásokban, és sok esetben a tulajdonosok azért nem iktatják ki, mert nem akarnak újat vásárolni, így nem ösztönzi őket a roncsautó-programból adódó állami támogatás. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat nyilván nem állította feltételként új autó vásárlását, és a másfajta támogatási ötlet sikeresnek, népszerűnek bizonyult.

A „Sepsi-program” országos kiterjesztése esetén a környezetvédelmi minisztérium illetékes ügyosztálya a 3000 lejes támogatásból (ha annyi marad) 1500 lejt átvállalna, kifizetne az érintett tulajdonosoknak, akik lemondanak régi autóikról, de nem óhajtanak újat vásárolni, így nem iratkoznak a roncsautó-programba.

Az Európai Unió és Európai Bizottság által Romániának nyújtott (több részletben érkező) helyreállítási támogatások folyósításának egyik feltételeként Bukarest egyebek között vállalta, hogy 2026-ig legalább 250 ezer olyan személyautót iktat ki a közforgalomból, amelyek 15 évnél régebbi gyártásúak. Ennek a vállalásnak a teljesítését segítené, gyorsítaná már idéntől a sepsiszentgyörgyi példából ihletődött ösztönző megoldás.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás