Már az elmúlt törvényhozási ciklusban megállapodás született arról, hogy nem egyből, hanem fokozatosan nőnek majd a közalkalmazotti bérek – nyilatkozta Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi elnök, írja az Agerpres. A képviselőház munkaügyi bizottságának elnöke, Adrian Solomon kommunikációs hibára gyanakszik.
„Úgy gondolom, pontosítani kellett volna néhány dolgot: a szóban forgó béremelések vélhetően nem egyből valósulnak meg, mert ezt nem bírná el a költségvetés. De egyelőre visszafogottan nyilatkozom a témáról, mert nem egyeztettem a munkaügyi miniszterrel. Gondolom, hogy ő tárgyalt a pénzügyi tárca vezetőjével, és számba vették a lehetőségeket” – fogalmazott a felsőház elnöke, hozzátéve, hogy még az előző törvényhozási ciklusban tárgyaltak az egységes bértörvény tervezetéről, és abban állapodtak meg, hogy a béremeléseket fokozatosan kell megvalósítani, olyan ütemben, amelyet a költségvetés megbír.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányprogramja szakaszokban történő béremelést ír elő a közalkalmazottak számára, és Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszternek a bérek megduplázására vonatkozó kijelentése valószínűleg kommunikációs hiba – jelentette ki a képviselőház munkaügyi bizottságának elnöke, Adrian Solomon. „A kormányprogramban világosan le van írva, hogy négy év alatt valósul meg a 46%-os növekedés. Ez a megduplázásról szóló hír nem tudom honnan származik, valószínűleg kommunikációs hiba. Legyenek türelemmel, mert ez fenntartható lesz, és sem a versenyszférát, sem a közszférát nem fogja megijeszteni” – mondta Solomon tegnap a parlamentben, hozzátéve, hogy a fizetések megduplázása csak azok esetében realista elképzelés, akiknek jelenleg 1000 lej a nettó fizetésük. „Akiknek 2000–3000 lejnél több, azok esetében ez megvalósíthatatlan” – mondta az alsóház munkaügyi bizottságának elnöke.
Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter hétvégén azt nyilatkozta, hogy hétfőtől (tegnaptól – szerk.) elkezdik a tárgyalásokat az egységes bértörvényről az egészségügyi alkalmazottakat, illetve a rendvédelmi dolgozókat tömörítő szakszervezetek képviselőivel. Hozzátette, a július elsejétől hatályba lépő jogszabálytervezet szerint a 4000 lejnél alacsonyabb fizetéseket megdupláznák, a 4000 lej fölötti bérek pedig 45%-kal nőnének. A 7000 lej feletti fizetéseket is emelnék, de kisebb mértékben.
Azzal, hogy a közalkalmazotti béreket emelik, csak a magánszférával csesznek ki, amely jelenleg a gazdaság hajtómotorja. Mindenki állami alkalmazott akar majd lenni, miközben a vállalkozók már most is munkaerőhiánnyal küszködnek. Persze, azt a pluszpénzt, amit a közalkalmazottak kapnak, csak a vállalkozók kell kitermeljék. Ezt nevezem stratégia gondolkodásnak!