Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke elmondta: létrehozták az Erdelystat.ro portált, mely magyar nyelven és magyar szempontok szerint rendezve tesz közzé olyan hivatalos romániai statisztikai adatokat, amelyek nyilvánosak ugyan, de esetenként nehezen elérhetők.
Az RMDSZ kezdeményezésére létrehozott portál, melyet a Bethlen Gábor Alap támogatásával az Iskola Alapítvány működtet, az erdélyi magyar intézmények világáról is eligazítást kíván nyújtani felhasználóinak.
Porcsalmi Bálint elmondta, hogy a portálnak tájékoztató funkciót szánnak, de nemcsak a nyers adatokat, hanem elemzéseket is közzé szeretnének tenni a felületen. Célnak tekintik, hogy a portál ne csak a múltról és a jelenről szóljon, hanem előrejelzéseket is közöljön.
Hozzátette: az Erdélystat elsősorban a döntéshozóknak szól, de bárki számára nyitott. Az adatbázis folyamatos bővítése mellett az angol nyelvű változat elindításán is dolgoznak.
Barna Gergő szociológus elmondta: négy területről kívánnak adatokat közzétenni. Összegyűjtik a portálra az erdélyi demográfiai adatokat, az önkormányzatok infrastruktúrára, költségvetésre vonatkozó adatait, az oktatással kapcsolatos statisztikákat, és a GDP-re, foglalkoztatottságra, jövedelmekre vonatkozó gazdasági adatokat is közzé kívánnak tenni. Az oktatás területén a beiskolázási számokat és a vizsgaeredményeket is figyelemmel kívánják követni. A szociológus szerint az adatbázis folyamatosan fog bővülni, és úgy tervezik, hogy kéthetente publikálnak elemzéseket, közleményeket a portálon.
A portál a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézettel partnerségben publikálja a romániai magyar intézmények adatbázisát. Horváth István, a kisebbségkutató intézet igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: évek óta dolgoznak az intézménytár kialakításán, és számos problémát sikerült már leküzdeniük. Egyelőre a romániai magyar nyelvű felsőoktatásra, médiára és könyvkiadásra vonatkozó adatok kerültek fel a portálra, de szándékukban áll a táncházakat, a kulturális és a gondozó intézményeket is felleltározni. Mint elmondta: ez azért nem egyszerű feladat, mert különböző szervezeti háttérrel valósulnak meg hasonló tevékenységek. Példaként elmondta, hogy megannyi településen szerveznek magyar napokat, de helyenként az önkormányzat, máshol több civil szervezet közösen szervezi meg.
Az MTI kérdésére Porcsalmi Bálint elmondta: a portál létrehozására az Ezer év Erdélyben, száz év Romániában program keretében nyertek támogatást a Bethlen Gábor Alaptól. A portál létrehozására és az első évi működtetésére százezer eurónak megfelelő összeg áll rendelkezésre. Hozzátette: három évre biztosított a portál működtetése, de a következő években ez már alacsonyabb költségvetéssel biztosítható.
(MTI)
Hogyan is élhettünk nélküle!?