Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A digitális adatbázis egy részét közvetlenül is lehet majd tanulmányozni, egyszerű internetfelhasználói műveletekkel, más részek csak a regisztráció szabályaival lesznek elérhetők.
Különleges értékűnek és sokak számára hasznosnak, izgalmasnak ígérkezik az Országos Levéltár EANR jelű projektje. Ez egy olyan adatbázis lesz – ha sikeresen elkészül -, amely több mint 400 év (!) lakosság-nyilvántartási adatait gyűjti egy digitális regiszterbe. A tervről beszámoló hírforrás nem részletezi, hogy területileg hogyan fognák át a mai Románia egészét, lévén, hogy az 1600-1700-as években még a két román fejedelemség (Moldva, Havasalföld) is különálló tartomány volt, nem beszélve Erdélyről, amely alig száz éve tartozik Romániához. Tény az, hogy az EARN-adattár ma élő személyek millióinak nyújthat lehetőséget arra, hogy családfáját tanulmányozza évszázadokra visszamenőleg.
A digitális (internetes) adatbázis elkészítéséhez elsősorban nyilván a mai romániai Országos Levéltár karton- és papíralapú anyagát használják.
(bl)
A lakosság nyilvántartó intézmény nem létezik 400 éve. Az egyházi és polgári anyakönyvek digitalizásáról van szó. Moldvában és Havasalföldön Cuza idejében, Magyarországon 1895-ben vezették be a polgári anyakönyvezést. Az egyházi anyakönyveknél vegyes a kép, semmi esetre nem lesz teljes és átfogó ama 400 év.