Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tavalyi év során 7.503 fejtetves gyermeket azonosítottak a romániai oktatási intézményekben. Idén ősszel az ország 15 megyéjében már több mint 2.700 esetet regisztráltak. Ez a szám azonban csak az iskolai ellenőrzések során észlelt eseteket mutatja, valójában akár kétszer ennyi érintett is lehet.
Minden tanév kezdetén az ország oktatási intézményeiben, óvodákban és iskolákban egyaránt járványügyi ellenőrzéseket végeznek a család- és iskolaorvosok. Ennek célja, hogy megakadályozzák a fertőző betegségek és a paraziták terjedését.
Városon gyakoribb
Az ellenőrzések során a legtöbb esetet városon regisztrálták, falusi környezetben kevesebbet. Fontos megjegyezni, hogy egy fejtetves gyerek a család többi tagjának is továbbadja az élősködőket. Így az érintett személyek száma akár két-háromszorosa is lehet a statisztikákban megjelenőnek, tehát az ország 42 megyékében akár 10.000 fejtetves személy is lehet.
A fejtetves tanulókat elkülönítik társaiktól és a családorvoshoz irányítják. Hogy visszatérhessenek a közösségbe, be kell mutassanak egy családorvos által kiállított igazolást, hogy egészségesek.
Florian Alexandru, az oktatási minisztérium államtitkára szerint közel 3 millió tanuló jár az ország tanintézményeibe. Hozzátette: a helyzet kezelése a közegészségügyi igazgatóság feladata, és egyelőre nem kapott semmilyen jelzést erről a problémáról. Ezzel szemben, Cristina Pelin, a bukaresti közegészségügyi igazgatóság vezetője kifejtette, az iskolaorvosi kabinetek nem hozzájuk tartoznak, hanem az önkormányzathoz.
Az alapos takarítás is fontos
Napjainkban nem ajánlottak a hagyományos tetű-ellenes módszerek. Elsősorban azért, mert léteznek dermatológiailag tesztelt, a bőrt kímélő szerek, másodsorban pedig a gázhoz hasonló irritáló anyagok károsíthatják a bőrt, a hajat és a szemet. A gyógyszeres kezelés mellett szükség van a lakás alapos kitakarítására is, az ágyneműket magas hőfokon kell kimosni, a szőnyegeket pedig alaposan ki kell porszívózni.
A gyógyszertárakban a fejtetű ellenes szerek ára 40 és 500 lej között mozog, gyártótól és hatóanyagtól függően.
A fejtetű kizárólag az embereket érinti, állatoktól nem lehet elkapni. Általában 8-10 nap alatt alakul ki. Nem ugranak át egyik emberről a másikra, csak közvetlen módon terjednek: két ember hajának érintkezésével, illetve használati tárgyak és ruhadarabok (fésű, kalap, sapka, törölköző, párna) révén.
A betegség fő tünete a viszketés, amely a nyakon és a fülek mögött jelentkezik, elsősorban éjszaka.
(EVZ)