Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Generációk közötti elismerés törvénye elviekben azért lenne jó a kidolgozók szerint, hogy a szükségben levők megélhetése ne kerüljön veszélybe, így, amennyiben egy szülő és gyermeke között nincs eltartási szerződés (sic!), akkor bírósági úton a rászorult hozzájuthat sarja jövedelmének húsz százalékához.
A törvénytervezetet június 27-én iktatták a képviselőházban, július elsején pedig már az állandó bizottságban is bemutatták és továbbküldték a szenátusnak.
A kezdeményezők azt állítják, hogy az új Polgári Törvénykönyben (PTK) eleve szerepel az eltartási nyugdíj meghatározása, viszont nincs egy olyan kitétel, ami ezt kötelezővé tenné, csak bírósági úton lehetne érvényesülni.
A Libertatea napilap értesülése szerint az aláírók között szerepel Marius Budăi munkaügyi-, Nicolae Bădălău gazdasági miniszter és ez utóbbi elődje, Dănuț Andrușcă is.
Marius Budăi munkaügyi tárcavezető a bulvárlap szerint miután egyet aludt a dologra meggondolta magát. „Lehet, visszavonom az aláírásom. Alkotmányellenes lehet a kezdeményezés, nem szükséges egy ilyen tervezet” – jelentette be.
A PTK 7-es szakaszának második bekezdése tér ki arra, hogy a felnőttkorban levő gyerekeknek kötelességük a munkaképtelen, nehézségek között élő szüleiket eltartani, anyagilag segíteni azokat. „Amennyiben nincs egy írott (eltartási – szerk.) szerződés vagy végrendelkezés a munkaképtelen, nehézségek között élő szülők segítésére, akkor a megélhetéshez szóló anyagiakról először közmegegyezéssel tárgyalnak, a jogi út az utolsó megoldást jelentheti” – fogalmaz a PTK.
A törvénytervezet szerint rendkívüli esetben a gyermekekre hárul az eltartás mellett a súlyos betegségekkel küszködő szülők kezelésével járó teljes költségek fedezése, más esetben annak részleges fizetése. Amit leszögeznének, hogy az eltartási összeg nem lehet magasabb az érintett bevételének az egyötödénél. A tervezet a nagy- és a dédszülőköt is ily módon „óvná”, azokat, akik kivonnák magukat az eltartás alól három hónaptól két évig terjedő börtönbüntetéssel vagy pénzbírsággal sújtanák.
Két hónap után a rebellisek hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetéssel számolhatnának.
Az aláírók között levő Eugen Nicolicea képviselő úgy véli, hogy jelen pillanatban túl sok idős van az állam jóindulatára bízva. Mivel a szülő-gyermek kapcsolat már nem a régi, így az állam közbelépése elengedhetetlen – vélekedett a kezdeményezés támogatója.
A tervezetben azt is megjegyzik: az idősek romló helyzete a masszív, Nyugatra irányuló migráció következménye is. Arról nem esik szó, hogy az idősek elsősorban a lélegeztető-gépen levő nyugdíjrendszer és a csapnivaló egészségügyi ellátás miatt (is) élnek rosszul, talán az állammal, annak vezetőivel és nem az ország lakóival van a gond…
”Mivel a szülő-gyermek kapcsolat már nem a régi”… elnézést, már akinél.