Mikor a gabonaszállító hajókat nem engedték, akkor azon siránkoztak, hogy Afrika meg a Közel-Kelet éhezni fog. Akkor most mi az álláspont?
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Mint arról beszámoltunk, országszerte traktorokkal vonultak fel a gazdák több városban is, hogy így tiltakozzanak az országba a vámmentes ukrán gabonaimport ellen. A traktoros tüntetők Marosvásárhely központjában is megbénították a forgalmat, de Háromszéken is lassan haladt pénteken a forgalom miattuk.
A hazai mezőgazdasági termelők a nap folyamán tartott országos tiltakozó akciójukban az ukrán gabonával kapcsolatos európai uniós politika módosítását követelték. Közölték, hogy az ukrán gabonaimport okozta károk enyhítésére szánt 10,5 millió eurós uniós támogatást a károk mértékéhez képest nevetségesen kevésnek tartják.
A pénteki találkozón Petre Daea arról biztosította a gazdaszervezetek képviselőit, hogy a mezőgazdasági minisztérium mellettük áll ebben a kérdésben, a kormány hamarosan elfogadja a támogatásukról szóló határozatot – ismerteti az Agerpres.
A tárcavezetőt elismerte, hogy a hazai mezőgazdasági termelők nagyon nehéz helyzetbe kerültek a Romániába érkező ukrán gabona miatt, mert nem tudják, vagy csak nagyon olcsón tudják értékesíteni a terményeiket. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy az ukrajnai gabonának nem lett volna szabad a szomszédos országokban ragadnia, hanem el kellett volna jutniuk a szállításukra létrehozott folyósón a világpiacra.
Petre Daea elmondta a gazdaszervezetek képviselőinek, hogy a mezőgazdasági minisztérium megduplázni készül a saját költségvetésnek a romániai termelőknek szánt 10,5 millió eurós uniós támogatást. A pénzből nem a kereskedők, hanem azok a gazdák részesülnek, akiknek február elsején volt raktáron gabonájuk.
A miniszter ugyanakkor azzal biztatta a termelőket, hogy az Európai Bizottság – Klaus Iohannis államfő közbenjárására – a későbbiekben ki fogja egészíteni a Romániának szánt támogatást. Emellett emlékeztetett arra a levélre, amelyben a magyar, a lengyel, a bolgár, a szlovák és a román miniszterelnök írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének az Európába beáramló ukrán gabona ügyében. Ebben újabb – a tervezett rendhagyó intézkedéseken túlmenő – uniós pénzügyi eszközök mozgósítását kérik a veszteséget szenvedő mezőgazdasági termelők támogatására.
A miniszterelnökök az országaikban raktározott ukrán gabonatöbblet humanitárius célokra szánt felvásárlását kérik, hogy az ne az Európai Unió belső piacára, hanem az afrikai és közel-keleti rászorulókhoz jusson el. Javasolják automatikus támogatási mechanizmus bevezetését azokban a régiókban és ágazatokban, amelyeket leginkább érint az Ukrajnából érkező gabonaimport. A levél aláírói vámok és kvóták bevezetését is szorgalmazzák az Ukrajnából származó behozatalra, amennyiben más intézkedések révén nem lehet kiküszöbölni a gazdáknak károkat okozó piaci zavarokat.
Ciucă is megoldásokat vár
Nicolae Ciucă miniszterelnök pénteken tárgyalt a Victoria-palotában a mezőgazdasági miniszterrel, és sürgős intézkedéseket kért Petre Daeától a romániai gazdák támogatására – számolt be Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
A fő intézkedéseknek a termelők, a feldolgozóiparra és a kiskereskedelmi láncok közötti tisztességes kapcsolatra, valamint a mezőgazdasági termékek kivitelének megkönnyítésére kell irányulniuk a kereskedelmi mérleg kiegyensúlyozása érdekében” – fogalmazott a szóvivő.
Fotó: Haáz Vince
Mikor a gabonaszállító hajókat nem engedték, akkor azon siránkoztak, hogy Afrika meg a Közel-Kelet éhezni fog. Akkor most mi az álláspont?
Az a gond ,hogy csak a 20%-ka érkezik oda ,a többit itt a szent EU-ba ,elbizsnyicolják’.
El kéne olvasni a dolgokat,utána kell nézni
hány óra és hány perc…
Ejsze megmondja tutit az Urszulácskának. Naná, hogy nem… Az ukránok meg továbbra is magasról tesznek Romániára: lásd még a hajózási balhét a Duna torkolatánál és az ukrajnai román kisebbség szívatását. Teszik mindezt aközben, hogy rá vannak utalva románok segítségére is. Képzeljék el mekkora mellényük lesz, ha netalán nyernek.