Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Több pénzt az oktatásra!

A gyenge teljesítményű romániai iskolák 83 százaléka vidéken van, ugyanakkor az egyetemi szintű végzettek száma alig haladja meg a lakosság egynegyedét (25,6%), ez a legalacsonyabb arány az Európai Unióban – írja az Agerpres a Világbank jelentéséből, amelyet tegnap egy bukaresti szakkonferencián tettek közzé.

Amiként arra Halsey Rogers, a Világbank vezető közgazdásza rámutatott: óriási különbség van a vidék és város között az iskolaelhagyás tekintetében is. Míg városon a tanulók 6,2%-a hagyja ott idő előtt az iskolát, vidéken ez az arány négyszer nagyobb, 26,6%-os. „Románia számára létfontosságú, hogy többet és értelmesebben fektessen az oktatásba” – vonja le a következtetést a tanulmány. A szakemberek ajánlatai között szerepel az is, hogy a legjobban teljesítő diákokat próbálják bevonni a didaktikai tevékenységbe, és hogy terjesszék ki az oktatást a társadalom szélére szorult, hátrányos helyzetű társadalmi kategóriákból származó gyerekekre is.

A Világbank jelentése szerint európai szinten Románia az egyik olyan ország, ahol a legkevesebbet költenek az oktatásra, a nemzeti össztermék 3,1%-át, míg az UNESCO 4% és 6% közötti finanszírozást tart optimálisnak.

– A romániai oktatási rendszernek különbséget kell tennie a gyerekek tudásszintje között, nem csak az iskolapadokban eltöltött éveket kell kipipálniuk. Ez egy olyan lecke, amely Romániára is érvényes, ugyanis egy 2016-ban készített tanulmány arra figyelmeztet, hogy a lakosság 42 százaléka funkcionális analfabéta, ez pedig a romániai politikai élet magas szféráiban is meglátszik – nyilatkozta Klaus Johannis a World Development Report 2018: Learning to Realize Education’s Promise című jelentés bemutatásán.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás