Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A meteorológusok szerint Erdély és Románia területén az utóbbi 400 esztendő alatt csaknem 200 különböző erősségű és hatású tornádó tombolt, ennek körülbelül fele 2006 óta! A számokból következtethető, hogy az utóbbi másfél évtizedben lettek sokkal gyakoribbak a tornádók mifelénk. A régebbi eseteket a krónikások hatástani leírásai alapján azonosították, sorolták a tornádók közé.
Bogdan Antonescu kutató a Digi24 független hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, Románia dél-keleti része, Calarasi, Ialomita és Konstanca megyék területe az, ahol a tornádó kialakulására a május-június-júliusi időszakban leginkább számítani lehet. A kutató rámutatott, nyugati, főleg amerikai példákból ihletődve, már Romániában is léteznek ismert „tornádó-vadászok”, akik úgymond azzal élik ki kalandvágyukat, hogy a tornádó tombolási övezetét minél jobban megközelítve készítenek fotókat, videófelvételeket. Nem csupán öncélúak az ilyen bevállalások, mert az illető személyek fotóit, filmjeit, megfigyeléseit, helykoordinátáit a kutatók is hasznosítják. A meteorológiai szakértő elmondta, Romániában a szocialista-kommunista rendszer idején is voltak tornádók, de azokat általában különleges erősségű szélviharoknak nevezték.
„Nem föltétlen erősebbek a mai tornádók a régebbieknél, de a légköri jelenség gyakoribb lett, emiatt a közvélemény jobban figyel rájuk, sokakban rettegést keltenek”, mondta Antonescu, aki azt tanácsolja, ha valaki tornádó közelébe ér, illetve őt éri el a tornádó, biztonságos helyet kell keresni, ahol nem fenyegeti az embert fentről lezuhanó tárgy, faág, fatörzs stb. Elrettentő és mellőzendő példaként említi azt a tavaly tavaszi esetet, ahol egy román autóbuszsofőr a Calarasi megyei Brancoveni területén szándékosan a tornádó felé hajtott az A2-es autópályán, hogy az utasok fotózhassanak, filmezhessenek, ám a vad szél felborította a járművet, amely a mezőn landolt, többen megsérültek.
(bl)