Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Román Állattartók Egyesületének elnöke tegnap kibukott a sertéspestis kapcsán: meglátása szerint a probléma túl van méretezve, és tetejében még a politikum keze is benne van.
Adrian Rădulescu, az említett civil szervezet elnöke szerint az afrikai sertéspestis azóta van túltárgyalva és a probléma túlméretezve, hogy a politikai érdekekkel ütközött. „Igaz, hogy a betegség halálos az állatokra nézve, de minket, embereket nem érint. Közben jön, hogy összetörjem a televíziót, amikor hallom, milyen valótlanságokat állítanak. Néhány eszközzel a gond megoldható. Miért nem ismerik el? Ha valaki ma megkérdezi, hogy mekkora az ország lakossága, senki nem tud pontos választ adni. Ugyanez a helyzet a sertésekkel. Statisztikai adatokból úgy tudjuk, hogy a háztartásbeli disznók fejszáma valahol 800 ezerre tehető az országban. Időközben felébredtünk 1,2 millió sertéstartó gazdával, és az állatszám kétmillióra duzzadt. Egy másik probléma az, hogy nem tettünk kellő lépéseket, megkezdve a kárpótlási rendszertől a fülszámozásig. Véleményem, hogy az afrikai sertéspestis kapcsán az állategészségügyi igazgatóság nem állt a helyzet magaslatán, de nem akarok senkit sem vádolni” – mondotta Rădulescu.
Ami a kis tenyésztők esélyeit illeti, az egyesületi elnök nagyon borúlátó, meglátása szerint esélyük nincs a túlélésre, amennyiben nem társulnak. „Sajnos, az élelmiszert árusító üzletláncoknak részük van ebben: nekik szükségük van egy bizonyos mennyiségű árura. Romániában 85 százalékban importhalat fogyasztunk, jóllehet Európa egyik legnagyobb édesvízfelületével rendelkezünk. Közbejön a mentalitás kérdése is: félünk, hogy valaki többet lop tőlünk, mint mi attól a valakitől. Ez egy olyan pszichózis, amin generációcserével járó mentalitásváltás segít majd át. Összegyűlünk, eldöntünk dolgokat, majd a végén eljutunk a kérdésig: ki vezet? Szövetkezetekre van szükség, nélkülük soha nem lesz esélyük a helyi termelőknek országos hálózatokba bejutniuk. Nincs szükség működő módszerek kitalálására, ezek már rég léteznek Európában. A gond az, hogy nem férünk hozzuk. Egy ilyen integrált lánc termelőkből, feldolgozókból, kereskedőkből és/vagy értékesítő szövetkezetekből áll. Ez utóbbiak az egészet tömöríthetnék” – mondotta Adrian Rădulescu, akinek gondolatait pár éve már Háromszéken is megfogalmazták egy mezőgazdasági fórumon, így nem ő találta fel a spanyolviaszt. <<