Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Romániai premierként a marosvásárhelyi Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézetben (IBCvT) végeztek kettős bőrön keresztüli pulmonálisszelep-beültetést – adja hírül a Székelyhon portál.
Az intézmény tájékoztatása szerint a belföldi premiert augusztus 14-én hajtották végre, az intézet veleszületett szívbetegségeket kezelő összes klinikájának és részlegének együttműködésével, valamint a müncheni Deutsches Herzzentrum támogatásával. A műtéteket egy 18 és egy 51 éves nőn hajtották végre, akik komplex szívrendellenességből fakadó pulmonálisszelep-károsodásban szenvedtek, mindkettőjüket kezelték már korábban a sebészi úton beültetett szelepek károsodásának kiújulása miatt, és újabb műtétek következtek volna, azoknak minden kockázatával.
A 18 éves lány esetében ez lett volna a harmadik műtét, nála ugyanis az alapvető veleszületett szívbaj komplex, az 51 éves nőnél pedig a második. A tájékoztatás szerint a reoperációkat intervenciós perkután terápiával sikerült elkerülni, amelynek alapja, hogy a páciens véredényeit használja átjáróként az érintett szívrészhez és a terápiához. A mostani esetben a sérült zónában, azaz a pulmonális szelepnél egy műszelepet (Melody-szelepet) ültettek be. A műtét érdekessége, hogy a 18 éves lány esete egy nagyon szűk, az egész világon összesen csak mintegy 6-7 személyt érintő csoportba tartozik, amikor a Melody-szelepet a korábban létező műszelep gyűrűjének átszakításával ültették be.
Ezt a módszert a müncheni Deutsches Herzzentrum gyermekgyógyászati kardiológia és veleszületett szívbetegségek klinikájának vezetője, dr. Peter Ewert professzor dolgozta és fejlesztette ki, illetve alkalmazta először. A marosvásárhelyi műtétek eredménye pozitív volt, mindkét páciens 2-3 nap múlva elhagyhatta a kórházat. Az orvoscsapatot dr. Anca Sglimbea és dr. Hadadi László alkotta, a müncheni Deutsches Herzzentrum szívkatéterezési laboratóriumának vezetője, dr. Andreas Eicken felügyelete alatt. Közreműködött továbbá dr. Roxana Toma, dr. Carmen Sircuta, dr. Pavel Morar, dr. Marian Pop és dr. Radu Balau, valamint az asszisztensek.
Az IBCvT vezetője, dr. Horațiu Suciu hangsúlyozta, a mostani műtét rámutatott: a gyerekek veleszületett szívbetegségeit intervenciós módon kezelő országos program két évvel ezelőtti elindítására égető szükség volt, hosszú távon pedig megtérülnek a magas költségek. Továbbá a program során egyre több gyerek életét mentik vagy könnyítik meg, így felmerült újabb eljárásoknak a programba való belefoglalása, egyik lehetne a pulmonálisszelep-beültetés, hiszen a veleszületett szívbetegség nem gyermekkori gond: a szívrendellenességgel született gyermek szívrendellenességgel élő felnőtté válik, így a programot – a szakember szerint – ki kellene terjeszteni a 18 év felettiekre is.