Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Alkotmánybírósághoz fordul Klaus Johannis a Büntető törvénykönyv és a Büntető perrendtartás módosításáról szóló kormányrendelet ügyében. Ezt csütörtöki sajtónyilatkozatában jelentette be az államfő. Az elnök rámutatott, a kormány, illetve az igazságszolgáltatás és a parlament közötti alkotmányos jellegű jogi konfliktusra hivatkozva támadja meg a rendeletet az Alkotmánybíróságon.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) közleménye megállapítja: „A kormányrendelet előírásai azoknak kedveznek, akik ezután fogják elkövetni a korrupciónak minősülő hivatali visszaélés bűncselekményét, és hasznot húznak a jogszabályból azok is, akik már elkövették ezt a bűncselekményt. Ha életbe lép a rendelet, bármilyen rövid időre is, a kedvezőbb jog elve alapján azok is élhetnek vele, akik ellen már kivizsgálás folyik, vagy vádat emeltek ellenük” – mutat rá a büntető törvénykönyv módosításainak kockázatait elemző dokumentum.
Az idézett forrás szerint, mivel a sürgősségi kormányrendelet kivonja a szolgálati visszaélést a bűncselekmények köréből, a DNA-nak 2.151 bűnügyi eljárást kell megszüntetnie, egy részüket pedig lezárják. A DNA rámutat: legnagyobb hatása a 200.000 lejben megállapított kárhatárnak lesz – ez alatt nem számít bűncselekménynek a hivatali visszaélés. Mindeközben Florin Iordache igazságügyi miniszter (képünkön) arra kéri az országszerte tiltakozókat, hogy „olvassák el figyelmesen és felelősségteljesen” az általuk kifogásolt sürgősségi kormányrendeletet. A tárcavezető szerint „nincs semmi titkos, törvénytelen vagy erkölcstelen” ebben a jogszabályban.
„Az emberek utcára vonultak, mert a közösségi hálón terjesztett érvek alapján felháborodást váltott ki belőlük ez a kormányrendelet. Pedig semmi titkos, törvénytelen vagy erkölcstelen nincsen benne. És én ellenérvekkel fogok válaszolni a közösségi hálón terjedő érvekre. Arra bátorítom az utcákon tüntetőket, olvassák el figyelmesen és felelősségteljesen – saját és nem mások szemével – a kormányrendeletet is, és az én magyarázataimat is” – írja Facebook-bejegyzésében a tárcavezető.
A miniszter szerint hamis azt állítani, hogy nem lehet sürgősségi kormányrendelettel módosítani a Büntetőtörvénykönyvet és a Büntető perrendtartási törvénykönyvet. „A Cioloș-kormány 151 módosítást eszközölt a két törvénykönyvön. A Romániai Emberjogi Szervezet szerint ezek közül több is az alkotmányosság határát súrolta (…) A PSD nem teremtett semmiféle precedenst, nem tett semmi olyant, amire ne lett volna példa ez idáig” – magyarázza Iordache.
Állítása szerint az sem igaz, hogy a rendelet kivonja a hivatali hatalommal való visszaélést a bűncselekmények köréből. A Büntetőtörvénykönyv 297. cikkelyének szövege kétértelmű volt, és alkotmányellenesnek nyilvánították, ezért kellett módosítani rajta – írja Iordache, hozzátéve, a 200.000 lejnél nagyobb kárt okozó hivatali visszaélés ezután is korrupciós tettnek minősül, az annál kisebb kárt okozó hivatali visszaélés pedig a munkatörvénykönyv hatálya alá fog tartozni.