A tenisz férfi világelsőjének ügyvédei a kitoloncolása és a vízumának törlése ellen küzdöttek az elmúlt héten.
A húszszoros Grand Slam-bajnok, az ausztrál nyílt teniszbajnokságon kilencszeres győztes Djokovic szerdán közép-európai idő szerint kora délután – helyi idő szerint majdnem éjfélkor – szállt le a melbourne-i Tullamarine reptéren, majd ott egy különszobában órákon át a hatóságok döntésére várt, hogy beléphet-e az országba.
Előzőleg még arról szóltak a hírek, hogy az Australian Open szervezői akut egészségi problémájára hivatkozva adtak neki különengedélyt az induláshoz. Mindezt annak ellenére, hogy vélhetően nincs beoltva koronavírus ellen. Az év első GS-tornájának otthont adó Victoria állam hatósága azonban megtagadta a belépést Djokovictól, majd eldőlt, hogy nem kap vízumot, mert „nem szolgáltatott elegendő bizonyítékot ahhoz, hogy teljesítse a belépéshez szükséges előírásokat”.
A szerb sztárjátékos ügyvédei által szombaton közzétett iratok szerint Djokovic november közepén megkapta a beutazáshoz szükséges vízumot, december 30-án pedig az orvosi mentességről szóló igazolást is. Utóbbit annak alapján, hogy december 16-án pozitív tesztet adott, az elmúlt 72 óra vonatkozásában pedig nem volt láza, illetve koronavírus-fertőzésre jellemző légúti tünete.
Az ügyvédek állítása szerint az ausztrál nyílt teniszbajnokság rendezőinek megbízásából egy független orvosi szakértői biztosság állította ki Djokovic számára a mentességi igazolást, amit Victoria állam ezzel foglalkozó testülete is felülvizsgált, majd jóváhagyott.
A tárgyaláson Anthony Kelly körzeti bíró megjegyezte, hogy Djokovic a repülőtéren a tisztviselők rendelkezésére bocsátotta az ausztrál nyílt teniszbajnokságot szervező Tennis Australia által kapott orvosi felmentést, valamint két orvosi igazolást – számolt be róla a Fox News.
„Mi mást tehetett volna még ez az ember?” – tette fel a kérdést.
Karen Andrews belügyminiszter ügyvédei beadványukban azt állították, hogy ha a bíró a teniszcsillag javára dönt, a bevándorlási hivatal másodszor is törölhet a vízumát. Azt mondták, hogy az oltási kötelezettséget csak akkor lehet figyelmen kívül hagyni a koronavírus-fertőzésen átesett, az országba beutazók esetében, ha a betegségük akut volt.
„Nincs arra utaló jel, hogy a kérelmezőnek (Djokovic) decemberben akut súlyos egészségügyi problémája volt, amikor pozitív lett a tesztje” – áll a beadványban.
Ha mégis törlik a vízumát, és kitoloncolják, Djokovic három évig nem léphet majd az ország területére.
A világelsőnek nagy szüksége lenne a részvételre az Australian Openen, hiszen már csak egy hajszál választja el attól, hogy ő legyen a férfi tenisz történetének legsikeresebb játékosa.
Jelenleg Djokovic, a spanyol Rafael Nadal és az augusztusi, negyedik térdműtétje óta harcképtelen svájci Roger Federer közösen tartja a Grand Slam-csúcsot 20-20 serleggel.
FRISSÍTÉS: Kiengedték Djokovicot az őrizetből
Rendőrök szállták meg ma Novak Djokovic ügyvédjeinek irodaházát Ausztráliában, majd egy fehér, sötétített ablakú kisbusz hagyta el a parkolót, amelyben állítólag a 34 éves szerb teniszezőt szállították el – számolt be róla a Daily Mail.
A járművet a távozáskor rajongók rohamozták meg, akik később a rendőrökkel is összetűzésbe keveredtek.
Továbbra is bizonytalan azonban, hogy Djokovic maradhat-e Ausztráliában, mivel Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter személyesen jogosult a vízumának visszavonására, aminek a megakadályozására csak korlátozott fellebbezési lehetőség van.
Egy kormányszóvivő korábban arra figyelmeztetett, Hawke mérlegeli, hogy éljen-e a jogkörével, ezt azonban a bíró által kiszabott négy órán belül nem tette meg, így a Djokovic szabadon távozhatott.
A bevándorlásügyi miniszter sajtóhírek szerint keddre halasztotta végleges döntését.
Alig egy órával azelőtt, hogy a hússzoros Grand Slam-bajnokot szabadon engedték, testvére, Djordje Djokovic azt állította, hogy a teniszezőt a rendőrség „újra el akarja fogni, és be akarja zárni”.
(Hirado.hu)