Túl kemény diónak bizonyult a listavezető a KSE számára
A Kézdivásárhelyi SE hétfőn és kedden a tabellavezető CS Municipal Alexandria otthon...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Berde Zoltánnak, a Székely Mikó Kollégium egykori magyartanárának köszönhető, hogy megragadta ezt a lehetőséget és sajtóhírek után módszeresen böngészve, kutatásainak eredményét A sepsiszentgyörgyi sport kezdetei – 1870-1920 című tanulmányában közzétette. Az alábbiakban e munkára is támaszkodva próbálunk ízelítőt nyújtani a helyi sportélet hőskoráról.
Az első sportegyletet 1879-ben a korcsolyázók alapították, mely az évek folyamán többször felbomlott, majd újraalakult. Jégpályát felváltva az Olt mellet, a volt vágóhíd közelében, a Potsa parkban, a polgári leányiskola udvarán, a szövőgyár mellett, a mai Gödri Ferenc utcában két helyen is öntöttek. Mindezek közül a szövőgyár mellett majdnem 40 ár területen, 1899-ben létesített, melegített öltözővel, világítással felszerelt pálya viszi el a pálmát.
Népszerűségét tekintve a teniszé a második hely. Gyakorlásáról először 1900-ban találunk adatokat, amikor arról olvashatunk a Székely Nemzet hasábjain, hogy a Sepsiszentgyörgyi Nőegylet sikeresen próbálkozik e sportág meghonosításával. Az első pályát a Potsa parkban, a katolikus templom mögött képezik ki, hogy aztán az évek folyamán a tavaszi-őszi időszakra a korcsolyapályákat alakítsák át rendszeresen teniszpályákká. A szentgyörgyi teniszezők számos versenyen voltak jelen, s értek el jó helyezéseket.
1899-ben először alakul több szakosztályt felölelő egylet Sepsiszentgyörgyi Testgyakorló Egyesület néven. Menetgyakorló (mai nevén kiránduló), torna, korcsolya, labdajáték, vívó részlegekbe lehetett beiratkozni, bár ez utóbbi a vívómesterek jelentkezésétől függően időszakosnak bizonyult.
A tornát és atlétikát kezdetben majdnem kizárólag az iskolán belül űzték. Gyakorlása előbb a Mikó Kollégiumban, az 1872-73.tanévben kezdődik, majd a polgári fiúiskolában is tantárgyként vezetik be. Két neves oktatója Petrás György és Antalffy Elek. Az előbbi nevéhez fűződik a Mikó Kollégium mindmáig legnagyobb sportsikere: 1905-ben a középiskolák számára rendezett országos tornaversenyen úgy lett első 63 megye 121 benevezett iskolájának csapatai közül, hogy végleg elnyerte az országos vándorzászlót. Említsük meg, hogy az 1928-as amszterdami olimpián a Mikó Kollégium három diákja is jelen volt: Péter László rövidtávfutó, Dávid József diszkoszvető és Reznek Jenő, mint a magyar lovascsapat tagja.
A kerékpározással, a brassói kirándulóknak köszönhetően 1888-ban ismerkedik meg városunk lakossága. 1898-ban már ön álló egyesülettel rendelkezik, mely különböző útvonalakon szervez csoportos túrákat.
A labdarúgással kapcsolatos első hírünk szintén a Mikóból származik. Az iskola 1904. évi értesítőjében olvashatjuk, hogy szertára egy rugólabdával gyarapodott. Az 1914-15-ös tanév tornaünnepélyének műsorában már labdarúgó-mérkőzés is szerepel. A következő évtizedek folyamán több labdarúgócsapat is alakul: Concordia, SMTE (Sepsiszentgyörgyi Munkás Testedző Egyesület), Klinger, Korvin. A három utóbbi különböző bajnokságokban is részt vett. Említsük meg, hogy a sepsiszentgyörgyi labdarúgás virágkorát az 1940-es évek második felében élte, amikor a Klinger utódja, a Textil SE csapata – kizárólag helyi játékosokkal (!) – 1947-ben bejutott az országos bajnokság legfelsőbb osztályába, ahol azonban utólagos felsőbb döntések következtében szereplését meg sem kezdhette.
József Álmos