Túl kemény diónak bizonyult a listavezető a KSE számára
A Kézdivásárhelyi SE hétfőn és kedden a tabellavezető CS Municipal Alexandria otthon...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
László Zoltán pszichológia és pedagógia oklevéllel rendelkező sakkoktató kérdésünkre elmondta, hogy a gyermekek kognitív folyamatait és bizonyos személyiségvonásait szeretné fejleszteni a sakk által. Célként az önértékelésük megerősítését és az önmegvalósítás útjára való terelésüket fogalmazta meg. Arról is beszámolt, hogy a hamarosan induló sakkiskola miben lesz más a korábbi sakk-körökhöz képest. Mint fogalmazott, az általa vezetett tevékenység során minden gyermek a saját korának és képességeinek megfelelően fog hozzájutni a szükséges információkhoz.
„Megkülönböztethetünk egy kronológiai és egy mentális életkort. Előfordulhat például az is, hogy egy gyermek kronológiai életkora hét év, de mentálisan a kilencévesekkel van azonos szinten. Ebben az esetben számára a kilencéveseknek megfelelően kell tanítanunk a sakkot” – magyarázta a klubelnök. Továbbá kifejtette, hogy a hamarosan induló képzés keretében a sakk olyan kontextusban kerül megközelítésre, amely imaginációs technikát és kreativitást feltételez, ugyanakkor bevezetésre kerül a mindfulness meditáció (tudatos jelenlét, itt és most) is. A szakember szerint az sem mindegy, hogy egy gyermek hány éves korában kezd el sakkozni, hiszen az agyi funkciók fejlődésében van egy kritikus időszak, amikor, ha a szükséges ingerek elmaradnak, akkor az egyes funkciók úgynevezett kitekintő ablakai becsukódnak, és ezeknek a későbbi kinyitása már sokkal nehezebb, vagy bizonyos esetekben teljesen lehetetlen.
A nemzetközi kutatások rámutattak arra, hogy a sakkoktatás legeredményesebben a 6 és 11 év közötti gyerekekkel végezhető. A sakksuli és mentáltréning képzés további célja a 65 évnél idősebb személyek mentális egészségének a megőrzése, illetve mentális hanyatlásának a megelőzése. Mint ismeretes, a demencia előfordulásának esélye az életkor előrehaladtával arányosan növekszik. Amíg a hatvanévesek csupán egy százalékát érinti, addigra a nyolcvan év fölöttiek esetében ez az arány harminc százalék. Aggodalomra viszont nincsen ok, hiszen agyunk képes önmagát megváltoztatni műtéti beavatkozások és gyógyszerek nélkül is. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy ne csak a testünket edzzük, hanem az agyunkat is állandóan tornáztassuk, ez által megelőzve agysejtjeink pusztulását. Erre pedig rendkívül jó megoldást jelent a sakk és a mindfulness meditáció.
Az induló sakkiskola keretében a 65 évesnél idősebbeket is szeretettel várják, számukra külön osztályt indítanak. Akik a témáról, a sakksuliról és mentáltréning képzésről szeretnének többet megtudni, vegyenek részt László Zoltán sakkoktató előadásán, amelyre a 14. Sportnapok keretében szeptember 25-én 14 órától kerül sor a Tein Teaházban.
Gocz Tibor