A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Amikor ózonlyukról beszélünk, természetesen nem valamiféle szilárd burkon keletkező fizikai nyílásra kell gondolni, hanem a magaslégköri ózonkoncentráció lecsökkenésére az Antarktisz feletti foltban. Az ózonmolekulát három oxigénatom alkotja, és hatékonyan szűri a Napból érkező káros ibolyántúli sugarakat. Az ózon folyamatosan termelődik és bomlik el 20-30 kilométer magasságban.
Normális esetben a képződés és a bomlás sebessége egyensúlyt tart egymással, így az ózon mennyisége (az ózonréteg “vastagsága”) nem változik. Bizonyos klór- és brómtartalmú anyagok azonban az ózon bomlásának irányába tolják el az egyensúlyt, így az ózonkoncentráció csökken, és ezzel az UV-szűrő kapacitása is csökken. E rendkívül veszélyes folyamatnak sikerült elejét venni a montreali protokoll nevű nemzetközi egyezménnyel, amelyben az aláíró vállalatok vállalták a bűnösnek tartott vegyületek (amelyek például hűtőszekrényekben használtak) betiltását.
Ez a beavatkozás hatásosnak bizonyult, az utóbbi évtizedekben az ózonkoncentráció növekedése figyelhető meg az Antarktisz felett. Ugyanakkor teljesen azért nem szűnt meg az ózonlyuk, és évről-évre változik a nagysága.
Idén ötmillió négyzetkilométeres volt, tavaly 20, 2017-ben viszont csak 10 – írja a BBC. Nem minden kutató ért egyet azzal, hogy az ózonlyuk pozitív folyamatai a montreali protokollnak köszönhetők. Szerintük sokkal inkább természetes, eddig kevésbé értett folyamatok állhatnak a háttérben. Az előrejelzések szerint az antarktiszi ózonréteg 2060-ra állhat vissza az 1970-et megelőző koncentrációra.
(index)