Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A szemprotézist úgy tervezték, hogy a hagyományos, akril megoldásokhoz képest valósághűbbnek tűnjön, és mivel nyomtatni kell, sokkal hamarabb tud hozzájutni a beteg: az új protézisekre általában 6 hetet kell várni, a modernebb eljárás viszont két-három hétre csökkenti a várakozási időt.
A páciens, Steve Varze különféle beavatkozásokon esett át, hogy megkapja a műszemet, és a Moorfields Szemkórház szerint az egyik ilyen időtartamát is alaposan lecsökkenti a 3D-nyomtatás. A hagyományos eljárásoknál ugyanis egy kétórás beavatkozás is történik, amely során lenyomatot vesznek a szemüregről. A 3D-s módszernél ez mindössze 30 percet jelent. Az eljárás végén egy 3D-s modell készül. Az ehhez kapcsolódó adatokat egy németországi 3D-nyomtatónak továbbítják, amely 2,5 óra alatt rakja össze a protézist, amely ezután az Egyesült Királyságba kerül.
A 40 éves Varze azt mondta, 20 éves kora óta visel szemprotézist, de egy sem nézett ki olyan fantasztikusan, mint a mostani.
A 3D-nyomtatással készült szem nem tévesztendő össze a bionikus szemmel, amelynek célja, hogy beültethető elektronikus eszközök segítsék a látást – olvasható az Interesting Engineering oldalán.
(HVG)