A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kínai porcelánt és indiai fűszereket szállító, mintegy négyszáz éves, felfegyverzett portugál hadi- és kereskedőhajó roncsait találták meg régészek Lisszabon partjainál, a Tajo-folyó torkolatában.
A portugál hajó, amely az indiai fűszerúton közlekedett, 1575 és 1625 között süllyedt el. A szakemberek szerint a lelet Portugáliában 1994 óta a legfontosabb régészeti felfedezés. Akkor egy 17. századi hajó maradványálait fedezték fel ugyancsak ebben a régióban.
A hajó maradványaira szeptember 3-án bukkantak rá a régészek 12 méter mélységben. A roncsok egy száz méter hosszú és 50 méter széles területen szóródtak szét – ismertették a cascais-i hatóságok. A Lisszabonhoz tartozó település 2005-ben indította el tengeri régészeti projektjét, amelyet Jorge Freire vezet.
A feltárás szerint a portugál címert viselő, kilenc bronzágyúval felszerelt hajón a Vanli-korszakból (1573-1619) származó porcelánok voltak, valamint borsot és kagylókat is vitt magával, amelyeket a rabszolga-kereskedelem idején fizetőeszközül használtak.
„Az, hogy borsot is szállított, nagyon fontos tény, mivel arra utal, hogy a hajó Lisszabonba tartott, amikor elsüllyedt. A Tajo-folyó torkolata volt a bejárat Lisszabon felé, és ezen a területen nagyon sok hajóroncs pihen a hullámsírban, legalább száz a 17. századból származik” – magyarázta Freire.
(MTI)