Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kutatók egészen újszerű módon szerették volna visszaszorítani a halálos kórt terjesztő moszkitókat. Arra voltak kíváncsiak, hogy a hangos zenével, mint a rovarölő szerek környezetbarát alternatívájával képesek-e manipulálni a szúnyogok viselkedését. Úgy gondolták, hogy miután a párosodás és a vérszívás olyan, halálos betegségek terjesztésének egyik fő „eszköze”, mint a Zika vírus vagy az elsősorban a trópusi országokban terjedő dengue-láz, ezzel az új módszerrel mérsékelhetik a pusztító kórok terjedését.
Tanulmányukban a kutatók hipotézisüket úgy tesztelték, hogy elektronikus zenét dübörögtettek az éhes nőstény szúnyogok búrájának közelében elhelyezett hangszóróból, akiket 12 órás „éhezés” után zártak be oda. A kísérleti búra alá bezártak egy hímet (az esetleges párosodás végett) és egy hörcsögöt (ha a moszkitók megéheznének).
A szakemberek több tízperces kísérletet végeztek, amelyek során a tíz, éhes nőstény szúnyogot folyamatosan cserélték és zenét játszottak le nekik. A kutatók favoritja a Skrillex „Scary Monsters és Nice Sprites” dala volt, és azért ezt választották, mert „túlzott hangereje és folyamatosan növekvő hangmagasság” miatt a „zajosság” elsődleges jelöltjévé tette.
Amikor a csapat összehasonlította a Skrillex zenéjét „hallgató” szúnyogok párosodási és táplálkozási viselkedését egy olyan kontroll csoporttal, amelyeknek a üvegketrecében a tökéletes csend honolt. Azt találták, hogy a durva zajnak kitette moszkitók lényegesen kevesebbet párosodtak, és jóval kevesebb vért szívtak, mint a csendes térben elhelyezett társaik.
„Annak ellenére, hogy a szúnyogok utolsó vérszívása óta eltelt 12 óra, a zenét hallgató egyedeket olyan mértékben zavarta a Skrillex vibráló zajhatása, hogy a legtöbb állat egyszerűen nem volt hajlandó táplálkozni, csak a zene elhallgatása után 2-3 perccel tértek magukhoz” – magyarázták a kutatók.
A csendben tartott moszkitók átlagosan 30 másodperc múlva már a ketrecbe helyezett hörcsög vérét szívták.
A Skrillex szúnyogok azonban nem csak a táplálkozást felejtették el, hanem a párosodást is. Ötször kevesebbszer párosodtak, mint a csendes üvegbúra lakói. A kutatók szerint a zene agresszív rezgése okozhatta a zavart a rovaroknál, amik általában megpróbálják úgymond szinkronizálni a szárnyveréseiket.
„Mind a hím, mind a nőstény szúnyogok a szárnyaik rezgetése révén kibocsátanak egy hangot, és a sikeres párzáshoz a hímnek harmonizálnia kell a partnere repülési hangjával, amelyre a nőstények igen érzékenyek” – írták a tanulmány szerzői.
A most kapott eredmények megerősítik a korábbi kutatások konklúzióit, amelyek kapcsolatot találtak az emberi eredetű zaj és a rovarok megváltozott viselkedése között. Hasonló tanulmányok kimutatták azt is, hogy a levéltetvek például azonnal abbahagyják az étkezést, ha egy rock-klasszikus AC/DC dalt dübörögtettek mellettük.
(Orgio)