Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A férfiaké a nagyobb kockázat

A férfiaké a nagyobb kockázat Tech-Tudomány

Ami a járvány elején csak pillanatnyi megfigyelésnek tűnt, már tudományosan megmagyarázott ténnyé vált: a nők szervezete ellenállóbb a kórokozóval szemben, a férfiak körében nagyobb a kockázata a megbetegedésnek és a súlyos szövődmények kialakulásának, és ezért nagyobb az elhalálozás esélye is.

Hirdetés
Hirdetés

Világviszonylatban elemezték a járványügyi statisztikákat, és kiderült, hogy az elhunytak körülbelül hatvan százaléka férfi volt.

A Yale Egyetem kutatói néztek a statisztikák mögé, biológiai magyarázatot kerestek. Arra jutottak, hogy a nők szervezete jobb immunválaszt képes adni a vírussal szemben. Jelenleg egyértelmű adatokkal állíthatjuk, hogy a koronavírus miatt megbetegedett emberek immunrendszere a nemek között lényegesen különbözik, és hogy ezek a különbségek fokozzák a férfiakra leselkedő kockázatot– mondtaAkiko Iwasaki, a Yale Egyetem immunobiológiai professzora.

A kutatók orrváladékból és vérből vettek mintákat, és a fertőzés korai szakaszában megfigyelték az immunrendszer viselkedésének főbb különbségeit.

A női betegek testében sokkal erősebben aktivizálódtak az úgynevezett T-sejtek. Ezek a fehérvérsejtek még idős korban is képesek azonosítani és ártalmatlanítani számos vírust.

A tanulmány rámutat arra is, hogy a férfiak T-limfocitás immunválasza kifejezetten gyengébb, ez pedig a betegség lefolyásának súlyosbodásához vezet, növeli a szövődmények kialakulásának esélyét, ezáltal a halál esélyét is.

A Yale Egyetemen az egészségügyi kutatásokon belül külön területnek számít a nők és férfiak szervezetének viselkedése. Ennek szakértője Carolyn M. Mazure, aki szerint mindenki nyer azzal, ha a tudósok figyelembe veszik a mikrobiológiai szinten is tapasztalható nemi sajátosságokat.

(euronews)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. augusztus 28., 22:22
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Osztán annak néztek-e utána ezek a tudós profffessszorok, hogy a férfiak immunrendszere miért gyengébb? Hogy a férfiak egy jelentékeny része miért amortizálódik le 50-55 éves korára? Csak kérdezem, halkan… és most ne jöjjön senki azzal, hogy szivar, pia, kábszer, önpusztító életmód satöbbi… viszont érdekelne, hogy bánya, kohászat, vegyszerekkel dúsított levegőjű munkahelyek, 3 váltásos munkaprogram, kamion, mozdony, exkavátor, traktor, kombájn, kasza, lapát, fészi és más fanyelű társaik + nagy súlyok emelése mennyiben befolyásolják az immunrendszer károsodását?