Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Egy levegőnél nehezebb járművet még sohasem sikerült reptetni a Mars ritka légkörében, de a repülőgép szakértőink segíthetnek ezen ebben a küldetésben” – mondta Susan Gorton, a projekt menedzsere. Ha az első Mars helikopter projekt sikerrel jár, megalapozza az anyahajótól távol eső területek felderítését. Erre azonban nincsen garancia – írja a NASA.
A helikopterrel foglalkozó csapat komolyan elgondolkodtató problémákkal néz szembe. A járműnek a Mars ritka légkörében kell repülnie, át kell vészelnie az észvesztően hideg éjszakákat, és alapvetően működnie kell egymagában is, miközben a Földön lévő vezérlője mérföldek millióira van tőle. Mindazonáltal a JPL-CalTech mérnökei előálltak egy olyan megoldással, amely képes leküzdeni ezeket az akadályokat, sőt akár többre is képes.
A Mars felszínén a légköri nyomás a Földi légkör körülbelül 30 500 méteres magasságában mérhető nyomással egyenértékű. Ilyen magasságban még egyetlen helikopter sem járt a Földön. A Mars helikopter 4,5 méteres magasságba tud emelkedni majd a Vörös bolygó fölé két pár rotor lapátjának köszönhetően, amelyek egyenként 1,2 méter hosszúak, és percenként 2400-szor forognak körbe. A rotorok ezzel mintegy tízezerszer lehetnek gyorsabbak a földi helikopterekénél.
A szerkezet kis mérete további előny a feladat során, mivel egy softball-labda méretével egyezik majd meg, valamint a tömege két kilogrammnál kisebb lesz.
A tervek szerint a helikopter a Marson 5 felszállási kísérlet során minden alkalommal egy kicsit messzebb, egyben hosszabb időtartamra szállhat fel. A tetején lévő napelem fogja újratölteni az akkumulátorokat, amelyek a helikopter rotorjainak forgatására, és a test melegen tartására egyaránt szolgálnak majd. A fő cél mellett, amely a repülés maga, egy okostelefon adottságainak megfelelő kamera fényképeket készít a felszínről.
Az aerodinamika megtervezésénél és a méretek pontosításánál tesztekkel és szimulációkkal segített be a CalTech mérnök csapata. Munkájuk 2013 végén kezdődött, és tart a mai napig is. Egyikük részt vesz majd a végső tesztelésen is, amely az eszköz önálló repülését teszteli.
A helikopter önvezérlésében az Urban Air Mobility cég is segédkezik. Másik repülő objektummal ugyan nem találkozhat, de a Mars légköre is bármikor változhat, a helikopter ezért erre felkészítve önálló döntések meghozatalára is képes majd, például arra, hogy szükséges-e leszállnia.
Egy esetleges siker esetén a NASA további helikopterek küldhet a Marsra valamint az új tudást más bolygók légköre esetében is kamatoztathatja.