Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Michigani Egyetem (UM) felmérése több mint kétezer, 50 és 80 éves kor közötti ember bevonásával készült.
A megkérdezettek 55 százaléka tart háziállatot, sokan közülük – több mint 50 százalék – többet is. A háziállat-tulajdonosok több mint háromnegyedének segít a stressz csökkentésében a házi kedvencük és majdnem ugyanennyien mondták, hogy az állatok egyfajta célt adnak az életüknek. Tizennyolc százalékuk ugyanakkor arról számolt be, hogy a háziállattartás anyagilag megterhelő számára.
A háziállat-tulajdonosok kétharmada, ezen belül a kutyások 78 százaléka szerint a házi kedvencük segít nekik abban, hogy fizikailag aktívnak legyenek.
A rossz egészségi állapotban lévő idősebb embereknél a háziállattartás még több jótékony hatással jár. Több mint 70 százalék szerint a háziállatuk segítséget nyújt nekik abban, hogy megbirkózzanak a fizikai vagy érzelmi tünetekkel, és 46 százalékuk számolt be arról, hogy a házi kedvencük segít elterelni a figyelmüket a fájdalomról.
„Régóta tudjuk, hogy a háziállatok természetes támaszt nyújtanak” – mondta Cathleen Connell, az egyetem professzora, hozzátéve, hogy a házi kedvencek mellett a szociális kapcsolatok és a barátokkal, családtagokkal közös tevékenységek is kulcsfontosságú szerepet játszanak az életminőségben.
A felmérésből az is kiderült, hogy a háziállattartás veszélyeket is rejthet, és akadnak olyanok is, akik a saját egészségük elé helyezik az állat szükségleteit.
„Az aktívabb élet, például a kutyasétáltatás vagy a háziállatról való gondoskodás egyéb módjai révén, csaknem mindig jótékony hatással van az idősebb emberekre. Az elesés kockázata ugyanakkor sokakra jelent fenyegetést, és a megkérdezettek 6 százaléka mondta, hogy esett már el háziállat miatt” – húzták alá a kutatók.
„Egy háziállat elvesztésének ugyanakkor nagyon komoly pszichológiai hatása lehet, amire a gondozóknak, a családtagoknak és a barátoknak fel kell készülniük és megfelelő módon kell viszonyulniuk” – hangsúlyozták a szakemberek.
(MTI)