A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
David Dosa a Brown University professzora, aki a kutatást végezte, az Associated Press hírügynökségnek elmondta, hogy Oscar szinte sohasem hibázik, és úgy tűnik, pontosan megérzi, amikor valaki a halálán van.
A macska az otthonban járkál a páciensek szobái között, csaknem úgy, mint az orvosok és a nővérek, de általában nem viselkedik barátságosan a páciensekkel. Különösen nagy előszeretettel kószál az otthonnak abban az egységében, ahol az előrehaladottan demens állapotú betegek vannak elhelyezve.
Mielőtt leülne az általa kiválasztott páciens mellé, hosszú perceken át szagolgatja és nézegeti a beteget. Amíg ott ül vele, hangosan dorombol, és általában hamar elmegy, miután az illető meghalt.
A legtöbb család hálás Oscar figyelmeztetéséért, de néhány rokon kéri, hogy vigyék ki a szobából a macskát, amely ilyenkor feldúlttá válik, és tiltakozva, nyávogva fel-alá járkál a csukott ajtó előtt.
Thomas Graves az University of Illinois macskaszakértője elmondta a BBC-nek, hogy a macskák gyakran érzékelik, amikor a gazdájuk beteg, de azt is ha nem az ember, hanem egy másik állat beteg. Érzékelik, ha az időjárás változni fog, és ugyancsak érzékenyek a földrengésre, amelyet még a szeizmikus lökéshullámok kipattanása előtt megéreznek.
Egy orvos, aki az otthonban kezeli a pácienseket, úgy véli, hogy Oscar különleges képességeit sokkal inkább biokémiai folyamatok magyarázzák, mintsem valamiféle pszichikai ráérzés.
Oscart az intézet egyik alkalmazottja fogadta örökbe. Amióta az otthon dolgozói felfedezték a macska különleges képességét, ha az állat jelez, azonnal értesítik az érintett páciens hozzátartozóit. Noha a szakértők különböző magyarázatokat adnak a jelenség okára, de abban a legtöbben egyetértenek, hogy a macska a haldokló által termelt és kibocsátott olyan speciális vegyületek szagát érzi meg, amit az ember nem tud érzékelni.
Jacquiline Pitchard brit állatviselkedés-szakértő ugyancsak egyetért azzal, hogy biokémiai folyamatok érzékelése állhat a jelenség hátterében. A kutató azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy Oscar azt érzi meg, amint a még élő szervek fokozatosan leállnak. Pitchard szerint talán azért virraszt a macska a páciensek mellett, mert utánozza a személyzet viselkedését, akik a haldoklókkal töltik az idejüket.
Nem kétli, hogy Oscar pontosan megérzi, hogy ha közeleg a halál. Keveset tudunk még erről, de a kutató azt feltételezi, ahogy a test leáll, a macska érzékeli és kiszagolja a szervek működésének fokozatos megszűnését. De szerinte azt sem lehet kizárni, hogy az állatok a haldoklókkal kapcsolatban álló emberek viselkedésének megváltozását érzékelik.
Elgondolkodtató, hogy Oscar miért „vizitel”, és miért jelzi az otthon lakóinak közelgő halálát, illetve, hogy miért szeretne végig az illető mellett maradni, majd mikor eltávozott, ő is elhagyja a szobát. És ráadásul mindezt nem tanították neki, mint ahogyan a kutyákat megtanítják ilyen-olyan betegségek, például közelgő epilepsziás roham, vagy a vércukorszint leesésének jelzésére. Talán ez nem csak biokémia…
(Origo)
De ugye megvizsgálták és nem valami súlyosan fertőző betegsége van ami miatt nem megérzi hanem kiváltja?