Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
2019-ben a globális átlaghőmérséklet 1,1 Celsius-fokkal volt magasabb a 19. század második felében mért átlaghőmérsékletnél a világszervezet adatai szerint.
Ennél melegebbet csupán 2016-ban jegyeztek fel, akkor a globális átlaghőmérséklet 1,2 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás kora előtti szintet, igaz abban az évben erős volt az El Nino-jelenség.
„A szén-dioxid-kibocsátás jelenlegi trendjével egy 3-5 Celsius-fokos hőmérsékletnövekedés felé tartunk a század végéig” – figyelmeztetett Petteri Taalas, a WMO főtitkára közleményében. Ez jóval meghaladja a 2015-ös párizsi klímaegyezményben megfogalmazott célt, hogy a világ országai 1,5-2 Celsius-fokra korlátozzák a hőmérséklet növekedését.
Taalas szerint sajnos, azzal számolunk, hogy 2020-ban és a következő évtizedben jóval szélsőségesebb lesz az időjárás, ami a légkörben felhalmozódott üvegházhatású gázok rekord szintjének a következménye.
Példaként hozta fel, hogy Ausztráliában 2019 volt a legmelegebb, legszárazabb év, amely hatalmas bozóttüzeket eredményezett. Ezek óriási pusztítást végezetek a vadvilágban, az ökoszisztémában és a környezetben, számos emberéletet követeltek és otthonok ezreit pusztították el.
A klímaváltozás minden bizonnyal hozzájárult 2019 időjárási szélsőségeihez, mint az európai hőhullámokhoz, a Dorian hurrikán kialakulásához, amely szeptemberben 50 embert ölt meg a Bahamákon – vélik a kutatók.
A NOAA adatai szerint a 2010-es években a globális átlaghőmérséklet 14,7 Celsius-fok volt, 0,8 Celsius-fokkal magasabb mint a 20. század átlaga, és több mint 0,2 Celsius-fokkal magasabb, mint az előző évtizedben.
A 2010-es években mérték az eddigi tízből a nyolc legmelegebb évet, a másik két legmelegebbet 2005-ben és 1998-ban.
(MTI)