A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat munkatársai szerint a betegség évente legalább 850 nő halálát okozza Nagy-Britanniában. Még úgy is, hogy a HPV elleni oltás, amit 12 éves korukig adnak a lányoknak (és a fiúknak), rendkívül hatékony védettséget biztosít a betegséggel szemben. December eleje óta azonban a britek belevágtak egy nagyszabású, országos szűrőprogram lefuttatásába. Egy olyan rutinvizsgálatot kell elképzelni, mely elsősorban a HPV-vírus törzseit tudja kiszűrni. Akiknél a vírus törzseit kimutatják, azoknak a mintáit automatikusan továbbküldik egy még alaposabb onkológiai vizsgálatra.
Peter Johnson professzor, rákbetegségre specializálódott brit „tiszti főorvos” elmondta, egyértelműen az alapos és rendszeres szűrés a méhnyakrák elleni védekezés egyik leghatásosabb módja, ami konkrétan életeket menthet. Éppen ezért rendkívül fontosnak tartják, hogy mindenki részt vegyen ezeken a szűrővizsgálatokon, akinek erre most lehetősége adódik. A professzor hozzátette, ehhez az is kell, hogy mind a fiúk, mind a lányok minél nagyobb arányban be legyenek oltva HPV ellen. „Sosem volt még ilyen magas a méhnyakrák túlélési esélye, ugyanakkor ehhez az is kell, hogy következetesen végig tudjuk csinálni, meg tudjuk valósítani a hosszú távú terveinket.”
A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat számításai szerint a szűrés által évente 600 új esetet, rákmegelőző, arra utaló állapotot fognak időben felismerni.
Ahogy természetesen a HPV ellen beoltott nők generációi felnőnek, a betegség úgy lesz egyre ritkább. A neves orvosi lapban, a Lancetben tavaly ausztrál tudósok is arról értekeztek, hogy az oltással és a rendszeres szűrés kombinációjával a méhnyakrákot hamarosan eltűnt betegségnek lehet nyilvánítani. 100 ezerből mindössze 4 nő fog majd megbetegedni.
(The Guardian, nlc.)