Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tanulmány az elgondolást vizsgáló próba volt az enyhe kognitív gyengülésben szenvedő 55 éves és annál idősebb emberek körében. Az alanyokat véletlenszerűen választották, majd 12 hónapos aerobikedzést vagy nyújtást és alakformálást végeztettek velük – írja a BBC News.
A kutatók szerint mind az aerobik, mind a nyújtás megakadályozhatja vagy lassíthatja a kognitív hanyatlást, ám az aerobiknak nagyobb hatása volt a hippokampusz zsugorodásának csökkentésére, mint a nyújtásnak. A hippokampusz az agy olyan területe, amely nélkülözhetetlen a memória szempontjából.
Egyik mozgás sem akadályozta meg, hogy az amiloid plakkok vagy más néven szenilis plakkok – az Alzheimer-kór egyik jellemzője – tovább fejlődjenek a vizsgálatban részt vett 70 felnőtt agyában. Az MRI és a PET képalkotó vizsgálat azonban azt mutatta, hogy lassabban degenerálódott a hippokampuszuk azoknak, akik aerobikoztak, mint azoknak, akik nyújtottak.
„A legfontosabb pozitívum az, hogy az edzés kifejezetten csökkentette az agyi memóriaközpont zsugorodását, az Alzheimer-kór legkorábbi tüneti stádiumában szenvedő embereknél” – mondta Richard Isaacson neurológus.
„Az orvosok többsége hisz abban, hogy a testmozgás képes az agy egészségi állapotának támogatására, de kevesebben hiszik, hogy a testmozgás kifejezetten hatással lehet a korai Alzheimer-kórban szenvedő emberekre ” – tette hozzá.
Rong Zhang neurológus mindenesetre azt javasolja, hogy bárki, aki aggódik a kognitív hanyatlás vagy Alzheimer-kór miatt, fontolja meg a testmozgás beépítését a mindennapjaiba.
Noha a legjobb, ha már az élet korai szakaszában elkezdik a testmozgást, a neurológus elmondta: „Még nem késő a testmozgás előnyeit kihasználni az élet késői szakaszában sem, amikor az agyban már vannak amiloid plakkok.”
(hirado.hu)