A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Journal of the American Medical Association című szaklapban megjelent tanulmány megismételte az FDA tudósai által májusban végzett kutatás eredményeit. Ez megkérdőjelezte a napkrémek biztonságát – fejtette ki Adam Friedman, a George Washington Egyetem dermatológiai intézetének vezetője, aki nem vett részt a kutatásban.
„Teljesen félreértelmezték az eredményt. Csak mert bekerül a véráramba, az még nem jelenti azt, hogy nem biztonságos. De azt sem jelenti, hogy az. A választ még nem tudjuk” – mondta Friedman.
Az FDA szerint kötelezni fogják a napkrémek gyártóit, hogy adjanak több információt arról, milyen aktív összetevői vannak a termékeiknek. A vizsgálat szerzői hangsúlyozták: eredményeikkel nem azt akarják sugallni, hogy az emberek hagyjanak fel a napkrémek használatával.
A kutatás során azt elemezték, hogy egy átlagos napkrém összetevőinek aránya meghaladja-e a vérben a milliliterenkénti 0,5 nanogrammot. Az FDA javaslata szerint azoknak a termékeknek kellene vizsgálni a biztonságosságát, melyek átlépik ezt a határt.
„Kutatásunk eredménye azt bizonyítja, hogy a napkrémek bizonyos aktív összetevői felszívódhatnak” – mondta Janet Woodcock, az FDA gyógyszer-értékelési és kutatási központjának igazgatója. A tanulmány nyomatékosítja, hogy a gyártóknak azt is vizsgálniuk kell, hogy a termék a véráramba jutva is biztonságos-e. Az FDA azt korábban már igazolta, hogy biztonságosak azok a napkrémek, melyek ásványokkal – például cink-oxiddal és titánium-dioxiddal – blokkolják a napsugarakat, de ezek gyakran hagynak maradék anyagot a bőrön.
Az új kutatás hat kémiai összetevőt tesztelt négy kereskedelmi forgalomban lévő készítményben 48 ember részvételével. A hat összetevő közül hármat – az avobenzont, az oxibenzont és az oktokrilént – a májusi kutatás is vizsgálta, ehhez adtak másik hármat, a homoszalátot, az oktiszalátot és az oktinoxátot – vizsgálata.
A résztvevők testük 75 százalékát bekenték a naptejjel az első napon egyszer, majd a következő három napon naponta négyszer. Mind a hat összetevő meghaladta az FDA által biztonságosnak ítélt limitet már az első felvitelkor és a vérben lévő koncentráció idővel tovább növekedett.
„Ebből megtudtuk, hogy mennyi kerül bele a vérbe. A következő kérdés, hogy ez számít-e” – mondta Freidman.
(MTI)