Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Alex Eskin kapta a matematikai Breakthrough-díjat

Alex Eskin kapta a matematikai Breakthrough-díjat Tech-Tudomány

Idén is odaítélték a 2012 óta minden évben kiosztott Breakthrough-díjakat.

Hirdetés
Hirdetés

Alex Eskin, a Chicagói Egyetem munkatársa kapja a 2020-as matematikai Breakthrough-díjat. Az elismerést három kategóriában, az élettudomány, a matematika és a fizika területén elért áttörő felfedezésekért ítélik meg, a díj a legjelentősebb tudományos nyereménnyel, 3 millió dollárral (megközelítőleg 895 millió forinttal) jár.

Eskin az Abel-differenciálok modulusterével kapcsolatban tett új felfedezéseket kollégáival, többek közt Maryam Mirzakhanival, a Stanford Egyetem Fields-érmes egykori kutatójával. Az iráni származású Mirzakhani és az orosz származású Eskin több közös kutatásban is részt vett. A 2017-ben mellrákban elhunyt Mirzakhani volt eddig az egyetlen nő, aki Fields-érmet kapott.
A két tudós igazolta többek közt a Varázspálca-tételként ismert megállapítást. Az elnevezés csupán arra utal, hogy a tételt a matematika számos területen lehet alkalmazni.

Megértése nem könnyű, Eskin általában a tétel egy egyszerűbb következményét, a tükörfalú szoba problémáját használja szemléltetésre. Eszerint adott egy olyan, akár szabálytalan sokszög alaprajzú szoba, melynek falait tökéletes tükrök borítják. A kikötés annyi, hogy a szomszédos falak által bezárt szög kifejezhető legyen két egész szám hányadosaként. Ezt követően egy gyertyát helyeznek el a képzeletbeli terem közepén, amely minden irányban egyenletesen bocsájt ki fényt. A kérdés, hogy maradnak-e sötét területek a szobában. A Varázspálca-tétel egyik „mellékhatása” a válasz a problémára: a fény csak véges számú pontba nem jut el.

Eskin a díj nagy részét fejlődő országok fiatal matematikai tehetségeinek oktatására fogja adományozni, a korábbi nyertesekhez hasonlóan.

(NatGeo)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás