Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Alex Eskin, a Chicagói Egyetem munkatársa kapja a 2020-as matematikai Breakthrough-díjat. Az elismerést három kategóriában, az élettudomány, a matematika és a fizika területén elért áttörő felfedezésekért ítélik meg, a díj a legjelentősebb tudományos nyereménnyel, 3 millió dollárral (megközelítőleg 895 millió forinttal) jár.
Eskin az Abel-differenciálok modulusterével kapcsolatban tett új felfedezéseket kollégáival, többek közt Maryam Mirzakhanival, a Stanford Egyetem Fields-érmes egykori kutatójával. Az iráni származású Mirzakhani és az orosz származású Eskin több közös kutatásban is részt vett. A 2017-ben mellrákban elhunyt Mirzakhani volt eddig az egyetlen nő, aki Fields-érmet kapott.
A két tudós igazolta többek közt a Varázspálca-tételként ismert megállapítást. Az elnevezés csupán arra utal, hogy a tételt a matematika számos területen lehet alkalmazni.
Megértése nem könnyű, Eskin általában a tétel egy egyszerűbb következményét, a tükörfalú szoba problémáját használja szemléltetésre. Eszerint adott egy olyan, akár szabálytalan sokszög alaprajzú szoba, melynek falait tökéletes tükrök borítják. A kikötés annyi, hogy a szomszédos falak által bezárt szög kifejezhető legyen két egész szám hányadosaként. Ezt követően egy gyertyát helyeznek el a képzeletbeli terem közepén, amely minden irányban egyenletesen bocsájt ki fényt. A kérdés, hogy maradnak-e sötét területek a szobában. A Varázspálca-tétel egyik „mellékhatása” a válasz a problémára: a fény csak véges számú pontba nem jut el.
Eskin a díj nagy részét fejlődő országok fiatal matematikai tehetségeinek oktatására fogja adományozni, a korábbi nyertesekhez hasonlóan.
(NatGeo)