Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A szakértők elméletüket az úgynevezett Kuiper-övben keringő objektumok egyedi mozgásával támasztották alá. Az érintett égitestek különös pályájára magyarázatot adhat egy egyelőre azonosítatlan, nagy tömegű bolygó gravitációja. A feltételezett égitest felfedezése azonban nem egyszerű, eddig csak közvetett bizonyítékokat találtak létezésére.
Az elmúlt években a hipotézis hívei egyre több adattal álltak elő, hogy igazolják a bolygó jelenlétét, míg más szakértők épp cáfolni igyekeztek az elméletet. Batygin és Brown a közelmúltban egy új módszert dolgozott ki a Kuiper-övet elemző mérések felülvizsgálatára – számol be a ScienceAlert.
A kutatók az új technikával ellenőrizni tudták, hogy mekkora a valószínűsége annak, hogy a helyi égitestek maguktól írnak le különös, egy irányba mutató pályát.
Az adatok alapján 99,8 százalék az esélye annak, hogy valamilyen külső tényező hatására mozdultak el a helyi objektumok.
Bár az új tanulmány nem állítja, hogy ez a bizonyos tényező épp a feltételezett kilencedik bolygó lenne, de nem is zárja ki annak létezését.
Korábban a csillagászok úgy gondolták, hogy az égitest egy Földnél négyszer nagyobb és tízszer nehezebb bolygó, amely a Plutónál 70-szer távolabb helyezkedik el. A friss adatok alapján azonban az objektum fele ekkora lehet, és jóval közelebb, 400-800 csillagászati egységre keringhet (a Pluto ezzel szemben 30-50 csillagászati egységre fekszik).
Sajnos a technológia egyelőre nem teszi lehetővé, hogy közvetlenül is megfigyeljék a hipotetikus bolygót, de a szakértők bíznak benne, hogy a következő évtizedben megpillanthatják.
(24.hu)