A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A White Eye Detector néven futó program a macskaszemet keresi, egy rendellenes fehér visszfényt a pupilla területén, melyet fényképeken vagy a szem vizsgálatakor lehet észrevenni.
Ez egy ritka szemdaganat, a retinoblasztóma tünete lehet, amely általában a csecsemőket és az öt évnél fiatalabb gyermekeket érinti, és gyógyítható, ha időben kezelik.
A tudósok húsz gyermekről készült több mint 52 000 véletlenszerű fényképen tesztelték az alkalmazást számos szembetegség felismerésénél, mint például retinoblasztóma (ideghártya-daganat).
A szembetegségben szenvedő gyermekek közül ötből négynél az alkalmazás átlagosan 1,3 évvel hamarabb észlelte a macskaszemet a fényképeken, mint ahogy a rendelkezésre álló adatatok alapján a diagnózist felállítják az orvosok. A tudósok azt remélik, a technológia lehetővé teszi, hogy a gyerekeknél minél hamarabb elkezdődjön a kezelés, és ezáltal javul majd a gyógyulási esélyük.
A macskaszem észlelésére kifejlesztett alkalmazást egy csapat készítette a texasi Baylor Egyetemen. Az applikáció a Cradle elnevezésű technológiát használja, melyet úgy terveztek, hogy automatikusan elemezze az okostelefon könyvtárában található fényképeket.
„A Cradle-alkalmazás bizalmasan elemzi a felhasználó eszközén tárolt digitális képeket anélkül, hogy a felhasználónak fel kellene töltenie, akár egy képet is” – mondta Michael Munson, a tanulmány szerzője.
Az alkalmazást Coats-betegségben (ritka szembetegségben) szenvedő gyermekeken is tesztelték, amely a kapillárisok által okozott apró véredényeket okozza a retina rendellenes kialakulásában, és akár vaksághoz is vezethet. Másoknál szürkehályog, amblyopia (lusta szem), valamint hyperopia, más néven távollátás volt a betegség oka.
Az orvosok jelenleg a „vörös reflex tesztre” támaszkodnak. Ez egy noninvazív módszer a súlyos szembetegségek korai előjeleinek keresésére.
Ha a szem egészséges, a fényképezőgép vakuja általában a vérben gazdag retina felcsillanását okozza.
Ehhez mindkét szemnek közvetlenül a kamera felé kell néznie, így a véletlenszerű fényképek kiértékelése bonyolult, de a tudósok azt remélik, javítani tudják majd az alkalmazást, hogy kevesebb úgynevezett hamis pozitív eredményt produkáljon.
Állításuk szerint az applikáció csak minden harmadik olyan fotón észleli a macskaszemet, ahol jelen van, de több kép esetén már sokkal megbízhatóbb. A fejlesztés időszaka alatt az alkalmazás letölthető.
„Humanitárius okokból a prototípust azonnal feltöltöttük az Apple App Store-ba és a Google Play-be White Eye Detector néven. Mióta az ingyenes Cradle prototípust az Android és az iOS eszközökön elérhetővé vált, százezer eszközre töltötték le minden kontinensen, az Antarktisz kivételével” – jelentette ki Munson.