Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az űrben ellenőrizetlenül száguldó rakétamaradvány várhatóan 9300 kilométer per órás sebességel éri majd el a felszínt az égitest túlsó oldalán. Hetekbe, sőt akár hónapokba is telhet, amíg műholdfelvételek megerősítik az ütközést.
A rakéta nagyjából 12 méter hosszú és három 3 méter átmérőjű. A becslések alapján a becsapódás egy 10-20 méter széles krátert fog kialakítani, a por pedig több száz kilométerre szóródhat szét.
A rejtélyes űrszemét ügyében a gyanú először a SpaceX-re terelődött. Bill Gray amerikai aszteroidavadász januárban a pálya alapján egy 2015-ben elindított, a NASA számára klímafigyelő berendezést az űrbe szállító Falcon rakéta felső fokozaként azonosította az objektumot. A szakértő egy hónappal később korrigálta magát, és közölte, hogy egy kínai rakéta harmadik fokozatáról lehet szó, amely mintagyűjtő kapszulát vitt a Holdra 2014-ben. A kínai kormány vitatja ezt, és azt állítja, hogy a rakéta felső fokozata annak idején visszatért, és elégett a légkörben. Az objektum eredetének rejtélyét az alacsonyan szálló űrhulladékokat megfigyelő U.S. Space Command sem tudta megállapítani.
A Hold felszínét máris rengeteg kráter tarkítja, a legnagyobb átmérője 2500 kilométer. A csekély atmoszférájú égitest védtelen a meteorokkal, az aszteroidákkal, az üstökösökkel és a kutatási célból szándékosan nekivezérelt űreszközökkel szemben, és időjárás és az erózió hiányában pedig a becsapódási kráterek sokáig megmaradnak.
Kínának van ugyan egy robotja a Hold túlsó oldalán, de az túl messze jár a becsapódás várható helyszínétől, amely valamivel az egyenlítőtől északra fekszik. Nem lesz látótávolságon belül az amerikai Lunar Reconnaissance Orbiter és az indiai Chandrayaan-2 űrszonda sem.
(MTI)