A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A halak az óceán felől úsztak a Columbia folyó mentén található ívási területük irányába, de egyszer csak váratlanul irányt változtattak – mondta a Guardiannek Brett VandenHeuvel, a Columbia Riverkeeper ügyvezető igazgatója. A lazacok egy mellékfolyó felé vették az irányt, VandenHeuvel szerint úgy, mintha „egy égő házból menekülnének.” A videón látható halak ilyen körülmények között képtelenek a szaporodásra, és várhatóan a hőstressz és a betegségek hatására elpusztulnak.
Az extrém hőhullámot követő időszakban, amikor a videó is készült, 70 Fahrenheit-fokos (21 Celsius-fokos) volt a Columbia vize, ami halálos hőmérséklet is lehet a vándorló halaknak, ha túl sokáig tartózkodnak benne – az amerikai vízügyi törvény 68 Fahrenheit-fokban (20 Celsius-fokban) határozza meg a Columbia maximális hőmérsékletét.
VandenHeuvel ahhoz hasonlította a lazacok helyzetét, mint ha egy embernek 38 Celsius-fokban kellene maratont futnia. „Az a különbség, hogy a lazacoknak ez nem szabadidős tevékenység, nekik nincs választásuk. Vagy túlélik, vagy belepusztulnak.” A Columbia és a Kígyó folyókban több tízezer vörös lazac található, egyes alfajaik ráadásul veszélyeztetettek, így a további vízhőmérséklet-emelkedést ígérő következő két hónapban akár végképp a kihalás szélére is kerülhetnek.
Az északnyugat-amerikai hőhullám több száz ember halála mellett becslések szerint akár egymilliárd tengeri állat pusztulását is okozhatta, de VandenHeuvel elmondta, a lazacok esetében a hőhullámok nehézségeit még tovább fokozzák a környező gátak, amelyek évtizedek óta feltartják a folyók áramlását, tovább növelve a víz hőmérsékletét. A természetvédők szerint legalább négy washingtoni gátat kell áttörni ahhoz, hogy a helyzet ne váljon még súlyosabbá a következő években.
„Felfoghatatlan, hogy van megoldásunk a lazacok megmentésére, mégsem élünk vele. Az északnyugati államok kongresszusi képviselőinek nincs meg a hatalmuk vagy a politikai akaratuk, hogy kiálljanak a lazacok védelmében, hogy azok a jövő generációinak is megmaradhassanak” – mondta Don Sampson, az Északnyugati Törzsi Lazacszövetség tanácsának tagja, aki a videó megtekintése után azt mondta, hogy olyan volt, mint ha a rokonait látta volna meghalni. VandenHeuvel egyetértett Sampsonnal, és cselekvésre sürgette a politikusokat: „Ha ez a videó nem hat rájuk, akkor nem tudom, mi fog.”
(Qubit.hu)