Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Vremir Mátyás romániai magyar paleontológus 2011-ben a Fehér megyei Alsóváradalján egy folyóparton mintegy 68 millió éves megkövült tojáshéjakat fedezett fel.
Vremir Mátyás egy nemzetközi kutatócsoporttal együttműködve megállapította, hogy a tojáshéjak két madárfajtól – a krétakorban élt Enantiornithes ősmadár alfaj – egyedeitől, valamint két hüllőfaj – a krokodilok (Krokolithus) és a gekkók – őseitől származnak.
„Egyedálló gerinces kövületekről van szó, ami annak a bizonyítéka, hogy a legősibb állatfajok ugyanazon a helyen rakták le a tojásaikat” – írták a tanulmány szerzői.
A krokodil- és gekkótojások jelenléte „valószínűleg arra utal, hogy ezeket az állatokat az ősmadarak nemcsak eltűrték, de kétségkívül nem tekintették veszélyesnek az Enantiornithes tojásokra és fiókákra” – hangsúlyozták a szerzők.
Vremir Mátyás, az Erdélyi Múzeum-Egyesület kutatója szerint a tudósok 13 teljes enantiornithes-tojást, valamit több ezer tojáshéj-darabot találtak, közöttük krokodiltojásból származókat, de a kőzetben még sokkal több is rejtőzhet.
„A madártojások mérete 4×2,5 centiméter, míg a krokodiloké a pingpong labdáénál valamivel kisebb” – mondta el az őslénykutató az AFP francia hírügynökségnek.
„Ez a felfedezés nemcsak egy érdekes kőhalom, de egész történelemről tanúskodik, amely még koránt sem tárta fel a titkait” – mondta Vremir Mátyás.
(MTI)