Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Fél évszázadon belül a világ népességének csak négy százaléka lesz európai

Fél évszázadon belül a világ népességének csak négy százaléka lesz európai Tech-Tudomány

Európa egyre csökkenő arányt képvisel a világ lakosságában, 2070-re várhatóan a világ népességének kevesebb mint 4 százalékát fogja kitenni – közölte az Európai Bizottság szerdán, a demográfiai változások hosszú távú okairól és azok Európa-szerte érezhető hatásairól szóló jelentésében.

Hirdetés
Hirdetés

Dubravka Suica, a demokráciáért és demográfiáért felelős uniós biztos a jelentés bemutatáskor elmondta, a dokumentum bemutatja az európai régiókban zajló hosszú távú demográfiai tendenciákat, mint a hosszabb várható élettartam, az alacsonyabb születési ráták, az idősödő társadalmak, a kisebb háztartások és a növekvő urbanizáció.

Arra is rávilágít, hogy Európa egyre csökkenő arányt képvisel a világ lakosságában. 2070-re várhatóan a világ népességének kevesebb mint 4 százalékát fogja kitenni.

A jelentésből kiderült az is, hogy a születéskor várható életkor a férfiak esetében 78,2 évre, a nők esetében 83,7 évre növekedett. A növekedés az előrejelzések szerint folytatódni fog, a 2070-ben született férfiak várhatóan 86 éves, a nők 90 éves korukig élhetnek majd átlagosan.

A háztartások összetétele az egész EU-ban megváltozik. A kétgyermekes szülőpárból álló háztartásokat egyedül élő emberek, gyermeküket egyedül nevelő szülők, illetve gyermek nélküli párokból álló háztartások váltják majd.

A friss adatok szerint jelenleg egy nőre 1,55 megszületett gyermek jut, a nők átlagos életkora első gyermekük megszületésekor 31,3 év.

2070-re a népesség 30,3 százaléka várhatóan 65 éves vagy annál idősebb lesz, szemben a 2019-es 20,3 százalékkal. A népesség 13,2 százaléka pedig várhatóan 80 éves vagy annál idősebb lesz 2070-ben a 2019-ben mért 5,8 százalékhoz képest.

A jelentés szemlélteti a demográfiai változások régiók között tapasztalható jelentős eltéréseit is, valamint rámutat arra, hogy foglalkozni kell a demográfiai változásoknak a növekedésre, a fenntarthatóságra, a foglalkoztatásra, az egészségügyre és a tartós ápolásra és gondozásra gyakorolt hatásával – mondta a horvát uniós biztos.

A jelentés nyomán az Európai Bizottság megkezdi azon munkáját, amelynek keretében segítséget fog nyújtani annak meghatározásában, hogy mi a legjobb módja az érintett emberek, régiók és közösségek támogatásának. A munka főként az idősödésről szóló, hamarosan elkészülő iránymutatás alapjául szolgál majd, valamint hozzájárul a vidéki területek hosszú távú jövőképének kialakításához – közölte.

„A demográfiai változások kezelése létfontosságú a méltányosabb és ellenállóbb társadalom megteremtéséhez” – fogalmazott az uniós biztos.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás